صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> چرا پرندگان در دسته‌هايى به شكل "‪ "۷‬مهاجرت مي‌كنند؟
چرا پرندگان در دسته‌هايى به شكل "‪ "۷‬مهاجرت مي‌كنند؟
    دانشمندان برزيلى در مطالعه‌اى جديد دليل اين مطلب را دريافته‌اند كه چرا پرندگان مهاجر، از جمله غازها، هنگام پرواز دسته‌هايى به شكل عدد هفت (‪ (۷‬در آسمان تشكيل مي‌دهند.
     
      به گزارش سايت اينترنتى "نيوساينتيست"، اين محققان با استفاده از يك مدل رايانه‌اى دو نظريه موجود در اين زمينه را با يكديگر تركيب كردند.
     
      نظريه نخست بيان مي‌كند كه پرواز كردن دسته‌هاى پرندگان به شكل "‪"۷‬ سبب شكافته شدن هوا و كاهش مقاومت جريان هوا براى دسته پرندگان مي‌شود و به آنها امكان مي‌دهد براى پرواز انرژى كمترى صرف كنند بعلاوه هر پرنده در انتهاى بال خود جريان كوچكى از هوا را بوجود مي‌آورد كه پرنده بعدى را اندكى به سمت بالا مي‌راند. نظريه دوم نيز بيان مي‌كند كه پرواز كردن در دسته‌هايى به شكل "وي" سبب مي‌شود پرندگان جلوى ديد يكديگر را سد نكنند و هر كدام ديد بازى نسبت به جلوى خود داشته باشند.
     
      "والمير باربوسا" و "آندره ناتان" محققان‌دانشگاه فدرال "ريودوژانيرو" در اين مطالعه مدلهاى رايانه‌اى دسته‌هايى از پرندگان شامل ‪ ۱۵‬تا ‪۳۵‬ پرنده را ايجاد كردند و از رايانه‌اى خواستند تعيين كند اگر پرندگان بخواهند ديد عالى داشته باشند و در عين‌حال با كمترين مقاومت هوا مواجه شوند، به چه شكل بايد دسته خود را در آسمان شكل بدهند.
     
      نتايج مطالعه نشان داد مدل رايانه‌اى نيز براى بدست آوردن همزمان اين دو مزيت، بهترين وضعيت پرواز دسته پرندگان را پرواز به شكل حرف "‪"۷‬ نشان مي‌دهد.
     
      نكته جالب اين است كه برخوردارى از هيچكدام از اين دو نكته يعنى ديد بهتر و مقاومت هوايى كمتر، به تنهايى سبب پيدايش شكل "‪ "۷‬براى دسته پرندگان نمي‌شود اما تركيب آنها با يكديگر است كه سبب انتخاب شكل "‪"۷‬ توسط رايانه مي‌شود.
     
      به اين ترتيب، مهمترين پاسخ به سوالى كه سالهاى طولانى ذهن زيست شناسان و مردم عادى را در زمينه دليل پرواز منظم و "‪ "۷‬شكل پرندگان مهاجر به خود مشغول كرده، اين است: برخوردارى از ديد بهتر و مزيت‌هاى ايروديناميك.
     
      به گفته "باربوسا"، دسته پرندگان در آغاز برخاستن از زمين هر قدر نامنظم و پراكنده به آسمان پركشيده باشند، پس از مدت كوتاهى به شكل "وي" و برخى اوقات به شكل "دبليو"(‪ (W‬درمي‌آيند و اين امر نشان مي‌دهد تا چه ميزان قوانين ساده مي‌توانند در كنار يكديگر سبب رفتار پيچيده پرندگان مهاجر شوند.
     
     
ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1386-02-10 - دفعات مشاهده : 2207]
جامعه هتلداران
کيش به عنوان اولين مسير گردشگرى کشور ...: با موافقت هيئت مديره جامعه هتلداران کيش آقاى مسيح ... [ادامه]
اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران کيش: بنام خدا اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS