صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
جغرافياى كيش: نام و موقعيت: نام اصلى اين جزيره كه ايرانى ... [ادامه]
تمام عناوين موارد منتخب
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> در باره كيش -> تاريخ كيش
تاريخ كيش
    فرهنگ و تمدن ايران زمين به قديمى ترين ادوار زندگى بشر در سطح كره زمين مى رسد فرهنگ و تمدن دير پايى كه ريشه هاى آن را مى توان در جاى جاى اين سرزمين پهناور جستجو كرد . ذوق و خلاقيت هنرى مردمان اين ديار كهن كه با اعتقادات و رسوم آنان در هم آميخته ، در آثار هنرى آنان نمود پيدا كرده است . سرزمين ما آثار ارزشمند بسيارى را در دل خاك خود جاى داده ، آثارى كه هر كدام به تنهايى مى تواند برگ زرينى بر تمدن هر سرزمين باشد . امروزه حراست از اين ميراث گذشتگان نيازمند عزم ملى است تا با جلوگيرى از تخريب اين آثار ارزشمند ، نياكان خويش را و آثار ماندگارشان را بيشتر به جهانيان و حتى خود ايرانيان معرفى كنيم .
      در ميان هزاران اثر تاريخى كشورمان ، آثار باستانى كيش نيز همچون شهر تاريخى حريره از جمله آثارى است كه در سالهاى اخير با معرفى آن به يك ميليون گردشگر داخلى و خارجى بازديد كننده از آن ، جايگاه ويژه اى پيدا كرده است .
      امپراطورى بزرگ ايران از شرق به ارتفاعات حاشيه سند (چين امروزي) و از غرب تا كرانه هاى شرقى قاره آفريقا و قلب اروپاى امروز گسترده بود و اقوام اصيل ايرانى مناطق وسيعى از اين امپراطورى را به خود اختصاص داده بودند .
      خليج فارس و جزاير آن در طول تاريخ همواره جزء جداناشدنى اين امپراطورى وسيع و محل اتصال راه هاى دريايى شرق و غرب جهان و در مسير قديمى ترين جاده تجارى (جاده ابريشم) قرار داشت.
      بندر سيراف در حاشيه جنوبى خليج فارس يكى از شهرهاى مهم زمان خود بود . در سال 356 هجرى قمرى (چيزى بيش از هزار سال قبل) زلزله اى در اين شهر اتفاق افتاد كه به مدت يك هفته ادامه داشت و اين شهر را ويران كرد ؛ به طورى كه اين شهر به كلى ويران شد .
      بعد از اين تاريخ ، جزيره كيش جاى سيراف را گرفت . در قرن پنجم تا اواسط قرن دهم هجرى ؛ در عصر غزنويان ، سلجوقيان ، خوارزمشاهيان و مغول به عنوان مهم ترين مركز تجارى و بازرگانى منطقه خليج فارس شناخته شده و نقش اساسى را در برقرارى ارتباط بين اقوام و ملل مختلف ايفا مى كرد.
      مورخينى كه در اين دوره از كيش ديدن كردند همگى از عظمت و آبادانى و زيبايى كيش سخن گفتند . بنا به روايت متون تاريخى ( مانند تحرير تاريخ و صاف ، شيرازنامه و ... نام كيش در دوره ايلخانان مغول پيوسته با اسامى ولايات مهمى چون بغداد و شيراز و بحرين و هندوستان آورده مى شد و هميشه پيشوند دولتخانه قبل از اسم كيش ذكر مى شده است .
      ياقوت حموى نويسنده مشهور كه در اوايل سده هفتم هجرى اين جزيره را ديده چنين مى گويد :
      "شهرى كه در جزيره كيش ساخته شده و بسيار زيبا و اطراف آن را عمارات عالى و باغ هاى دلگشا احاطه كرده است و كشتى هايى كه بين هندوستان و خليج فارس رفت و آمد مى كنند ، در آنجا توقف مى نمايند . چند آب انبار بزرگ براى ذخيره كردن آب باران و پنج بازار معمور در آنجاست ".
      همزمان با حكومت اتابكان ( قرن 6 و 7 هجرى قمرى ) كيش در اوج رونق و عظمت به عنوان خزانه اتابكان فارس شهرت يافت و حداقل تا دو قرن بعد از آن هم مورد توجه خاص حكومت مركزى بود .
      در منابع تاريخى و جغرافيايى قرون گذشته كه از كيش سخن گفته شده نامى از حريره نيست .بلكه همه از شهر كيش سخن گفته بودند .
      حريره نامى است كه بوميان سينه به سينه آن را به دوران جديد منتقل كردند . بوميان معاصر كه هميشه حريره را به صورت خرابه ديده اند ، معتقدند آنجا محل زندگى جن است . آنها مى گويند كه در گذشته در مسير آبراهه هايى كه به طرف دريا مى رفت تكه هاى كوچك طلا پيدا مى شد .
      كارشناسان ميراث فرهنگى در سال 1370 با كمك مالى سازمان عمران كيش به بررسى باستان شناسى حريره پرداختند .
      برهمين اساس وسعت شهر را تقريباً 120 هكتار تعيين كردند كه به صورت تپه هايى در كنار هم وجود دارد . طى عمليات كاوش ، سه مجموعه مستقل اما نزديك به هم : "خانه اعياني"،"حمام" و "بخش كارگاهى و صنعتي" نامگذارى شدند .
     
      خانه اعيانى :
      از كاوشهاى انجام شده در عمارت اعيانى مقدار زيادى اشياء سفالى و تزئينات بدنه از جمله گچ برى و كاشى لعابدار به دست آمده كه عموماً مربوط به قرن هفتم و هشتم هجرى مى باشند . اين قطعات سفالى قرمز و نخودى و خاكسترى رنگ ساده دوره اسلامى و سفالهاى لعاب دار متعلق به قرون هفتم و هشتم بودند .
      كاشى هاى ستاره اى شكل زرين رنگ و لاجوردى و فيروزه اى دوره ايلخانى نيز در اين مجموعه يافت شد كه مانند سفالهايى بود كه زينت بخش بناهاى مهم دوره ايلخانى ايران مثل تخت سليمان و سلطانيه بوده است .
      در يك چاه گمانه مشخص شد كه سازندگان اين بنا براى اينكه از مقاومت ساختمان مطمئن شوند ، تا عمق 5 مترى از كف را خاكبردارى كرده بعد ساختمان را بر روى صخره مى ساختند .
      ديوارهاى بنا با سنگ هاى قواره شده مرجانى و ملات گل آهك ساخته شده است .
      خانه اعيانى يادآور خانه هاى چند خانوارى قديمى در داخل فلات و در شهرهايى چون يزد ، اصفهان ، كاشان ، قزوين و تهران است .
      اگر اين خانه يك مجموعه چند خانوارى باشد ، يكى از نمونه هاى قديمى مسكن جمعى در خليج فارس محسوب مى شود .
      عمارت اعيانى ، حمام ، مجموعه بندرگاه شهر تاريخى حريره و مسجد كهن آثارى است كه تا كنون در اين شهر تاريخى شناسايى و از دل خاك بيرون آمده است . ساكنان باستانى كيش براى تأمين آب شرب مورد نياز خود چندين رشته قنات حفر كرده بودند كه در سال 1372 اين قنات ها كشف و با سرمايه گذارى مشترك سازمان منطقه آزاد كيش و بخش خصوصى مرمّت و بازسازى گرديد و در حال حاضر تحت نام كاريز به يكى از مكان هاى تفريحى و گردشگرى كيش تبديل شده است .
      در سالهاى اخير با مطرح شدن صنعت گردشگرى به عنوان گزينه اى مهم در برنامه هاى توسعه فراگير كيش و اختصاص بيش از پنجاه درصد از طرح جامع اين منطقه به امر سياحت ، آثار تاريخى جزيره كيش كه داراى استعداد هاى بالقوه خاصى بود مورد توجه ويژه قرار گرفت .
      توجه به فعاليتهاى بنيادين و مطابق با استانداردهاى روز و اهميتى كه فعاليتهاى پژوهشى در آثار باستانى كيش دارد سازمان منطقه آزاد كيش را بر آن داشت تا با تأسيس واحد مستقل و جذب نيروى متخصص در زمينه ميراث فرهنگى و گردشگرى زمينه هاى پژوهشى ، مرمّت و ساماندهى آثار تاريخى و فرهنگى كيش را فراهم كند .
      با توجه به لزوم حراست از اين آثار باستانى و ادامه كاوش ها در سال هاى اخير سازمان منطقه آزاد كيش سالانه با تخصيص اعتبارات لازم گام اساسى را براى حفظ و صيانت از اين آثار برداشته است .
      به تازگى نيز در پى همكارى هاى مشترك سازمان منطقه آزاد كيش و سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى طرح مرمّت مسجد تاريخى ماشه تصويب و كارگاه مرمّت اين اثر باستانى در دست تجهيز قرار گرفته است .
      اين مسجد تنها بناى به جاى مانده از محله ماشه قديم است كه طبق كتيبه موجود در سال 1319 هجرى قمرى ساخته شده و علاوه بر داشتن ارزش هاى پژوهشى و مطالعاتى در شناخت مشخصه هاى معمارى بومى و باستانى جزيره ، ( به دليل داشتن موقعيت ايده آل مكانى ) توان تبديل شدن به مركزى فرهنگى و آموزشى مانند موزه را دارد . در طرح پيشنهادى اوليه اقدام سازمان منطقه آزاد كيش در جهت حفظ جاذبه هاى گردشگرى كيش و شكوفايى اقتصادى منطقه سبب شده است كيش نگين گرانبهاى خليج فارس پس از ساليان دراز شكوه و عظمت دوباره خود را باز يابد و نقش تأثير گذار خود را در منطقه ايفاء كند.
     
     
      سعدى در كيش :
     
     
      وقتى بر روى تپه ها ، تل سنگ ها ، بقاياى ديوار شكسته ها و تكه سنگ هاى مرجانى به جا مانده از شهر قديمى شده (حريره)مى ايستى ، در ذهنت به جستجوى كاروانسرايى كه روزگارى دراز در يكى از شب هاى تابستان سال 645 يا 655 هجرى قمرى شاعر سخن سراى شيراز در آن استراحت كرد مى پردازى .
     
     
      بعد از اينكه بندر سيراف در اوايل قرن پنجم هجرى بر اثر زلزله ويران شد و درخشش خودش را از دست داد ، كيش رونق يافت و پا به پاى هرمز و رى شهر و جنابه و مهروبان از اعتبار تجارى ويژه اى برخوردار شد .
     
     
      شبى از شب ها ، بازرگانى كه صد و پنجاه شتر بار داشت و چهل بنده ى خدمتكار ، سعدى را به حجره ى خود دعوت كرد و پس از پذيرايى ، حرف دل و راز زندگى خود را براى او آشكار ساخت و سعدى ، اين پير بسيار سفر كرده و سرد و گرم روزگار چشيده با زيركى و هوشيارى فراوان از اين ملاقات دوستانه تاجر و شاعر ، در گلستان خود ياد كرده است .
     
     
      چنان كه مى دانيم مشرف الدين مصلح بن عبدالله شيرازى ، شاعر ، نويسنده ، محقق و جهانگرد بزرگ قرن هفتم هجرى قمرى ، در سال 585 يا 602 يا 604 در شيراز تولد يافته و پس از يك عمر طولانى تقريباً 110 ساله ، در سال 690 – 691 در همان شهر درگذشت و تا امروز زيارتگاه عاشقان و شيفتگان و اهل دل است .
     
     
      سعدى با آنكه به زادگاه هشق مى ورزيد ولى در آغاز جوانى به قصد زيارت حج و به ذو اندوختن تجربه هاى علمى ، راه سفر را در پيش گرفت و نزديك به سى سال ، عراق و شام و حجاز و مصر و لبنان و نواحى شمالى آفريقا را زير پا گذاشت .
     
     
      به خراسان بزرگ و شهرهاى مهم آن مثل بلخ و باميان و ماوراءالنهر هم سفر كرد و با كوله بارى از علم و تجربه به شيراز برگشت .
     
     
      حاصل تجربيات و يادداشت هاى سفر را در دو كتاب بوستان و گلستان گردآورى كرد .
     
     
      چنان كه خود مى گويد :
     
     
      در اقصاى گيتى بگشتم بسى .. به سر بردم ايام با هر كسى
     
     
      تمتع به هر گوشه اى يافتم .. ز هر خرمنى خوشه اى يافتم
     
     
      به دل گفتم از مصر قند آوردند .. بر دوستان ارمغانى برند
     
     
      مرا گر تهى بود از آن قند دست .. سخن هاى شيرين تر از قند هست
     
     
      نه قندى كه مردم به صورت خورند .. كه ارباب معنى به كاغذ برند
     
     
      گل آورد سعدى سوى بوستان .. به شوخى و فلفل به هندوستان
     
     
      در خصوص رونق و درخشش كيش در زمان ، مى توانيم از داستانى كه سعدى در گلستان ذكر كرده است دريابيم:
     
     
      "بازرگانى را شنيدم كه صد و پنجاه شتر بار داشت و چهل بنده ى خدمتكار ، شبى در جزيره (كيش) مرا به حجره خويش درآورد و همه شب نياراميد از سخن هاى پريشان گفتن كه فلان انبازم به تركستان است و فلان بضاعت به هندوستان ، ... گاه گفتمى خاطر اسكندريه دارم كه هوائى خوش است ... .
     
     
      باز گفتى كه درياى مغرب مشوش است ، سعديا سفرى ديگرم در پيش است . گفتم ؛ آن كدام سفر است ؟ گفت : گوگرد پارسى را خواهم بردن به چين و از آنجا كاسه چينى به روم آرم و ديباى رومى به هند و فولاد هندى به حلب و آبگينه ى حلبى به يمن و برديمانى به پارس و از آن پس ترك تجارت كنم و به دكانى بنشينم .
     
     
      از اين ماليخوليا چنان فرو گرفت كه بيش طاقت گفتنش نماند ، گفت ... اى سعدى ! تو هم سخن بگوى از آنها كه ديده اى و شنيده اى .
     
     
      گفتم :
     
     
      آن شنيدستى كه در اقصاى غور .. بار سالارى بيفتاد از ستور ؟
     
     
      گفت چشم تنگ دنيا دوست را .. يا قناعت پر كند يا خاك گور
     
     
     
      از اوايل قرن پنجم تا اواسط قرن دهم هجرى ، جزيره كيش به عنوان مهمترين مركز تجارى و بازرگانى منطقه خليج فارس شناخته شده و نقش اساسى در برقرارى ارتباط بين اقوام و ملل مختلف داشته است .
     
     
      تمامى كشتى هاى تجارى شرق و غرب در كيش پهلو مى گرفتند و با درآمدى كه از رفت و آمد اين كشتى ها و كالاهاى تجارى آنها عايد كيش مى شد روز به روز جزيره آبادتر و ثروتمند تر مى شد .
     
     
      ركود و زوال كيش :
     
     
      با روى كار آمدن ، امير تيمور امتياز تجارت آزاد در ايران كه توسط ايلخانان به ونيزى ها داده شده بود و سود زيادى را هم مى بردند لغو شد .
     
     
      لغو تجارت آزاد اروپائيان باعث شد تا دريانوردان اروپايى به فكر كشف راه هاى دريايى جديد بيفتند .
     
     
      بار تلمى دريانورد پرتغالى در سال 831 هجرى قمرى توانست راه جديدى از جنوب آفريقا به شبه قاره هند و جنوب آسيا كشف كند و كم كم منطقه خليج فارس رونق گذشته را از دست داد .
     
     
      با روى كار آمدن انقلاب صنعتى در اروپا و كشف راه هاى دريايى جديد ، استعمار خواهان برترى به منطقه خليج فارس شد و سلطه استعمارگرى اروپائيان بر اين ناحيه آغاز شد .
     
     
      در سال 913 هجرى قمرى پرتغالى ها به فرماندهى آلبوكرك با 6 كشتى و 460 مرد جنگى با داشتن توپ و سلاح گرم جزيره هرمز را تصرف كردند و امير سيف الدين كه حاكم وقت هرمز و كيش بود را تابع خود كردند و از آن تاريخ بود كه كيش و قشم خراجگزار دولت پرتغال شد .
     
     
     
      جزيره كيش در بين سالهاى 912 تا 926 هجرى قمرى در تصرف استعمارگران اروپايى بود .
     
     
      شورش مردم منطقه بر عليه استعمارگران پرتغالى در بين سالهاى 925 تا 928 هجرى قمرى به دليل عدم حمايت دولت مركزى هيچ نتيجه مثبتى نداشت .
     
     
      حضور طولانى اين استعمارگران و لشكركشى ها و قتل و غارت هاى آنها باعث شروع زوال كيش شد و ...
     
     
      تمدنى به عظمت و شكوفايى كيش رو به خاموشى رفت .
     
     
      والاد نايب كنسول فرانسه در سال 1339 هجرى قمرى در كتاب خود درباره كيش نوشته است :
     
     
      "قيس (كيش) جزيره اى است داراى 500 تن جمعيت ، كه بازرگان ، صياد مرواريد و ماهيگيرند "... .
     
     
      بعد از جنگ جهانى اول به دلايل مختلف كه يكى از آن ورشكستگى كشورهاى اروپايى بود تجارت در خليج فارس از رونق افتاد و جزيره كيش به خرابه اى تبديل شد .
     
     
      رشد جمعيت متوقف و ديگر كمتر كشتى در كرانه هاى آن لنگر مى انداخت و تجارت از رونق افتاد . اكتشاف و استخراج نفت در منطقه خليج فارس و مهاجرت جمعيت جوان فعال به سوى شهرهاى جنوبى و پالايشگاه ها باعث رونق جزاير و شهرهاى نفت خيز شد ولى هيچ رونقى را براى كيش به دنبال نداشت .
     
     
      بعد از سقوط رضاشاه پهلوى – دكتر منوچهر اقبال در سال 1340 كل جزيره را از ورثه مرحوم سطوت الممالك براى ايجاد تأسيسات جهانگردى به مبلغ 900 هزار تومان خريد و با موافقت دولت ايران به منظور اجراى طرح بزرگ منطقه توريستى به تقليد از جزاير هاوايى و كرانه هاى مديترانه "سازمان عمران كيش" به ثبت رسيد و با هزينه اى نزديك به دو ميليارد فرانك ، كيش تبديل به جزيره اى شد تا اعيان و اشراف اروپايى و اميران كشورهاى عربى منطقه خليج فارس در اين جزيره به خوشگذرانى و قمار بپردازند .
     
     
ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1386-02-24 - دفعات مشاهده : 2420]
جامعه هتلداران
برگزارى گردهمايى مالكين و مديران هتلهاى كيش: به گزارش روابط عمومى جامعه هتلداران كيش گردهمايى ... [ادامه]
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران کيش: بنام خدا اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران
حافظ گردشگران كيش
آگهى دعوت مجمع عمومى عادى ساليانه شركت حافظ گردشگران كيش منتهى به سال 1389 (وابسته به جامعه هتلداران كيش): بدينوسيله از كليه سهامداران محترم دعوت بعمل مى ... [ادامه]
آگهى تصميمات شركت حافظ گردشگران كيش: به استناد صورتجلسات مجمع عمومى فوق العاده و... [ادامه]
تقدم خريد سهام شركت حافظ گردشگران كيش: پيرو تصميمات اتخاذ شده در مجمع عمومى عادى .... [ادامه]

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS