صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> کشف خمره‌هاى اژدرى شکل ساسانى در اعماق خليج‌فارس
کشف خمره‌هاى اژدرى شکل ساسانى در اعماق خليج‌فارس
کشف خمره‌هاى اژدرى شکل ساسانى در اعماق خليج‌فارس
     
     
      مديرکل ميراث‌فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى استان بوشهر از کشف خمره‌هاى اژدرى شکل مربوط به دوره ساسانى در اعماق خليج‌فارس خبر داد.
     
      به گزارش ميراث‌آريا (chtn)، «احمد دشتي» با اعلام اين خبر افزود: قطعاتى از اين خمره‌هاى اژدرى شکل مربوط به دوره ساسانى در جريان گشت‌زنى تيم غواصى مرکز تحقيقات زيست‌فن‌آورى دريايى خليج‌فارس با هدف يافتن اسفنج‌هاى دارويى به دست آمد.
     
      او با بيان اينکه اين خمره‌ها در سواحل شمالى و جنوبى خليج‌فارس تا بنادر باستانى هند و چين و شرق آفريقا ديده مي‌شود، گفت: در تجارت دريايى اين خمره‌‌ها به عنوان ظروف حمل مايعات با ارزش کاربرد داشته‌اند.
     
      مديرکل ميراث‌فرهنگى، صنايع‌دستى و گردشگرى استان بوشهر با بيان اينکه شکل اين ظروف متناسب با ضرورت‌هاى تجارت دريايى هستند، متذکر شد: داخل اين ظروف قير اندود و ضد آب است.
     
      «دشتي» با بيان اينکه سفال‌هاى به دست آمده از بهترين شواهد باستان‌شناختى تجارت دريايى خليج‌فارس به شمار مي‌روند، متذکر شد: تاکنون نمونه‌هايى از اين سفال‌ها در بنادر باستانى خليج‌فارس همچون بندر مهرويان، سي‌نيز، هزارمردان، سيراف و ناي‌بند بدست آمده است.
     
      اين مقام مسوول در ميراث‌فرهنگى بوشهر خاطرنشان کرد: در تحقيقات باستان‌شناسى زير آب نيز نمونه‌هايى در آب‌هاى بندر ريگ و کشتى ساسانى آب‌هاى عميق سيراف شناسايى شده بودند.
     
      او با اشاره به کشف خمره‌هاى اژدرى شکل مربوط به دوره‌هاى تاريخى همچون پارت تا ساسانى و اوايل اسلام گفت: اين نوع از خمره‌ها حدود يک‌هزار سال در تجارت دريايى خليج‌فارس کاربرد داشتند. همچنين در دوره ساسانى نيز اين خمره‌ها به‌عنوان خمره تدفين کاربرد داشتند که نمونه قابل ذکر آن گورستان ساحلى شغاب است.
     
      «دشتي» با بيان اينکه بنابر نظر باستان‌شناسان منشا اين خمره‌ها به احتمال بسيار زياد مربوط به فرهنگ مديترانه يا مصر باستان است، گفت: قير بکار رفته در اين خمره‌ها نيز از خوزستان تهيه شده است.
     
      او يادآور شد: با اين خمره‌ها مايعات با ارزش مانند انواع روغن، غلات و ماهى نمک‌سود و مهمتر از همه شراب توليد شده در ايران به ساير نقاط تجارت مي‌شده است.
     
      به گفته «دشتي»؛ بر اساس نظر «حسين توفيقيان»، باستان‌شناس زير آب، کشف خمره‌هاى اژدرى شکل در ژرفاى آب‌هاى بوشهر نويددهنده وجود يک محوطه باستانى مربوط به دوران ساسانى در زير آب‌هاى نيلگون خليج‌فارس است.
     
      او خاطرنشان کرد: استفاده از تکنولوژى پيشرفته باستان‌شناسى زير آب اطلاعات گسترده‌ترى را از محوطه‌هاى باستانى نهفته در اعماق خليج‌فارس فراهم مي‌آورد.
     
     
      شنبه, 23 جولاي 2011, 10:32:45
     
www.2rism.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-05-01 - دفعات مشاهده : 3345]
جامعه هتلداران
اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران کيش: بنام خدا اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران ... [ادامه]
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى كيش: آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS