صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> کشف بزرگترين توده آب در جهان/ ابري که 140تريليون برابر زمين آب دارد
کشف بزرگترين توده آب در جهان/ ابري که 140تريليون برابر زمين آب دارد
کشف بزرگترين توده آب در جهان/ ابري که 140تريليون برابر زمين آب دارد
     
      تاريخ : يکشنبه دوم مرداد 1390اخترشناسان موفق به کشف قديمي ترين و بزرگترين توده آبي شدند که تاکنون در جهان کشف شده است، ابري عظيم و 12 ميليارد ساله که در خود 140 برابر آبي که در اقيانوسهاي زمين در جريان است را پنهان کرده است.
      اين ابر مملو از بخار آب سياهچاله عظيمي که اخترنما ناميده مي شود را در فاصله 12 ميليارد سال نوري از زمين در بر گرفته است. اين کشف نشان مي دهد آب از زمان آغازين جهان هستي پديده اي عادي و فراوان به شمار مي رفته است. به گفته اخترشناسان از آنجايي که نور مشاهده شده از اين اخترنما 12 ميليارد سال پيش تابيده شده و اکنون به زمين رسيده است، مي توان گفت آبي که در اين ابر قرار گرفته تنها 1.6 ميليارد سال پس از پيدايش جهان هستي به وجود آمده است.
     
      اخترنماها از جمله درخشانترين، قدرتمندترين و پرانرژي ترين پديده ها در جهان هستي به شمار مي روند که قدرت خود را از سياهچاله هاي عظيمي به دست مي آورند که غبارها و گازهاي کيهاني را در خود مکيده و انرژي زيادي را به خارج ساطع مي کنند.
     
      در اين پروژه محققان بر روي اخترنمايي خاص به نام APM 08279+5255 مطالعه کردند که سياهچاله اي 20 ميليارد برابر عظيم تر از خورشيد را درون خود داشته و انرژي آن برابر يک کوادريليون خورشيد است.
     
      براي انجام اين مطالعه محققان از دو تلسکوپ مختلف، تلسکوپهاي هاوايي و کاليفرنيا براي تاييد وجود بخار آب در اين اخترنما استفاده کردند. حجم بالاي بخار آب موجود در اين ابر موجب شگفتي بسياري از محققان شد زيرا مقدار اين آب 400 برابر بيشتر از آبي است که تا کنون در کهکشان راه شيري کشف شده است، شايد به اين دليل که تمامي آب موجود در کهکشان راه شيري به جاي بخار در شکل يخ وجود دارند.
     
      بر اساس گزارش ان بي سي، بخار آب در اين اخترنما در محدوده اي به وسعت صدها سال نوري توزيع شده است. اين ابر درجه حرارتي برابر منفي 63 درجه فارنهايت دارد و تراکم آن 300 تريليون بار کمتر از تراکم اتمسفر زمين است. اين ابر نسبت به ابرهاي معمولي و رايج در کهکشان راه شيري پنج برابر داغتر و 10 تا 100 برابر متراکم تر است.
     
     
     
     
www.khabarnekar.blogfa.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-05-02 - دفعات مشاهده : 3265]
جامعه هتلداران
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى كيش: آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS