صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> بيمه‌ گردشگران به چه درد مى خورد؟
بيمه‌ گردشگران به چه درد مى خورد؟
بيمه‌ گردشگران به چه درد مى خورد؟
     
      سفر همواره مي‌تواند با حوادثى همراه باشد اما در تورهاى طبيعت‌گردى از آنجا كه همه گروه از توانايى و آگاهى و تجربه يكسانى برخوردار نيستند، احتمال رخ دادن چنين اتفاقاتى بسيار بالا مي‌رود. به همين دليل برگزاركنندگان اين تورها از بيمه حوادث و مسئوليت براى پرداخت خسارت‌هاى احتمالى استفاده مي‌كنند. ولى اين كه قراردادها به چه شكلى است و شركت‌هاى بيمه چه ميزان از خسارت را پرداخت مي‌كنند خود جاى بحث دارد.
     
     
      تمام تورهاى مسافرتى موظف به بيمه كردن مسافران خود هستند كه در قرارداد سفر نيز ذكر مي‌شود ولى تا وقتى حادثه رخ نداده طرفين به مفاد قرارداد و سقف پوشش توجهى نمي‌كنند. از طرف ديگر به نظر مي‌رسد متوليان، بيمه اماكن و وسايل گردشگرى مانند غار يا قايق را مورد توجه قرار نمي‌دهند.
     
      بيمه گردشگر در دنيا انواع و اقسام متفاوتى دارد اما وجه اشتراک همه آنها اين است که اجبارى هستند. يك نوع از اين بيمه ها مربوط به مكان‌هاى عمومى مانند تله‌كابين هستند و نوعى ديگر مربوط به سفرهاى گروهى مي‌شود. ممكن است در وهله اول هزينه بيمه غيرضرورى به نظر برسد و دفاتر از كم‌ترين مقدار پوشش استفاده كنند ولى هنگامى كه حادثه رخ داد مشخص مي‌شود كه چه جزئيات و نكاتى بايد در نظر گرفته شده و از همه مهم‌تر مفاد قرارداد به دقت مد نظر قرار گيرد.
     
      بيمه در تورهاى طبيعت‌گردى، بيمه مسئوليت مدنى برگزاركنندگان در قبال استفاده‌كنندگان است. بسته به نوع بيمه اعم از حادثه يا مسئوليت سقف پوشش براى موارد‌ پزشكى، غرامت نقص عضو،‌ تفاوت دارد. بيمه اى که براى بيشتر مسافران ايرانى در نظر گرفته مى شود، پوشش حداقل 2 ميليون تومان دارد و شامل ديه روز يعنى 45 ميليون تومان در حال حاضر مى شود.
     
      البته بايد بدانيد که بيمه داخل شهر و خارج از شهر با هم تفاوت دارند و از طرف ديگر در خارج از شهر هم مقدار بيمه بستگى به درجه سختى منطقه دارد. مجرى تور بايد مناطق مختلف را كه مقصد سفر يا در طى مسير هستند به شركت بيمه اعلام كند؛ به عنوان مثال اگر براى رسيدن به مازندران از استان گيلان مي‌گذرند بايد قيد شود تا اگر حادثه‌اى در اين استان اتفاق افتاد،‌ مشمول بيمه شود. يا بايد مشخص كنند كه كوهستان،‌ جنگل يا رودخانه خواهد بود.
     
      در صورتى که خداى ناکرده اتفاقى بيفتد که شامل بيمه شود، مسئول تور كارهاى مسافر را انجام داده و هزينه را پرداخت مى كند و در نهايت خسارت را دريافت مى كند. در خيلى از موارد نياز نيست مسافر درگير شود چون اگر اتفاقى بيافتد در 99درصد موارد مسئوليت با آژانس است و حتى ممكن است ماجرا به دادگاه كشيده شود. مگر در موارد خاص به عنوان مثال اگر مسافر از گروه جدا شده و انفرادى عمل كرده باشد مقصر خواهد بود.
     
      البته مواردى هم وجود دارد كه شركت بيمه به علت اظهار نظر بيمار در درمان خود از پرداخت خسارت خوددارى مى کند. نكته مهم ديگر ميزان سقف پوشش است؛ در خيلى از موارد آژانس‌ها حداكثر پوشش را نمي‌خواهند و به جاى ديه روز تا سقف 10 يا 5 ميليون بيمه مي‌كنند كه در صورت بروز حادثه تا همين حد بيمه پرداخت خواهد كرد.
     
      يكى از موارد كه در تمام دنيا هست،‌ بيمه حوادث است در صورتى كه يك طرف اتومبيل باشد يعنى چه شخص در اتومبيل باشد و چه اتومبيل با شخصى برخورد داشته باشد از بيمه اتومبيل استفاده مي‌شود. اين مورد مي‌تواند در ساير موارد مانند قايق يا تله‌كابين هم مصداق پيدا كند كما اين كه در تمام دنيا وجود دارد هر چند در قانون فقط به اتومبيل اشاره شده است.
     
      اما موردى كه در بيمه كشور وجود ندارد و مردم از آن اطلاعى ندارند بيمه محل است. در نقاط ديگر دنيا يك رستوران بيمه دارد و اگر حادثه‌اى اتفاق بيافتد حتى اگر مشترى بيمه نباشد،‌ از بيمه رستوران استفاده خواهد كرد اما اين بيمه هنوز در ايران جا نيافتاده است و حتى يك قايقى تفريحى هم در ايران بيمه ندارد.
     
      محمد منظرنژاد، راهنماى طبيعت‌گردى مي¬گويد: «دو نوع بيمه حوادث و مسئوليت داريم؛ وقتى مسافران با يک آژانس غيرمجاز بروند بيمه حوادث مي‌شوند که تا سقف يک ميليون و 5 ميليون براى فوت پرداخت کرده و باقى به عهده برگزارکننده خواهد بود. اما در بيمه مسئوليت‌هاى مدنى که مربوط به آژانس‌هاى مجاز است، دفتر مسئوليت خود را بيمه مي‌کند و در اين صورت ديه تا 60 ميليون تومان افزايش پيدا مى کند.»
     
     
www.akhtarnews.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-05-17 - دفعات مشاهده : 3177]
جامعه هتلداران
کيش به عنوان اولين مسير گردشگرى کشور ...: با موافقت هيئت مديره جامعه هتلداران کيش آقاى مسيح ... [ادامه]
اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران کيش: بنام خدا اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS