صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
جغرافياى كيش: نام و موقعيت: نام اصلى اين جزيره كه ايرانى ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
تمام عناوين موارد منتخب
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> جاذبه هاى كيش -> مراكز ديدنى -> قنات ها
قنات ها
    (كاريز) :
      قنات مجموعه اى از چند چاه زيرزمينى است كه با شيبى كمتر از شيب سطح آب موجود در لايه هاى آبدار مناطق مرتفع را به نقاط پست تر مى رساند . اين روش يكى از متداول ترين روش هاى استخراج آب هاى زيرزمينى در ايران بوده كه در كيش هم رايج بوده است .
      در حال حاضر آثار بيش از ده قنات در بخش هاى شمالى و غربى وجود دارد . اگر چه قنات هاى كيش از نظر طول رشته قنات و يا عمق چاه ها قابل مقايسه با قنات هاى ديگر نقاط ايران نيست ، اما با توجه به شيب بسيار كم جزيره ، چگونگى هدايت آب هاى زيرزمينى به سطح زمين در كيش بسيار مهم بوده و نشان مى دهد كه آنها از پيشرفته ترين روش ها براى حفر قنات استفاده مى كردند .
      يكى از نكات جالب توجه در مورد قنات هاى كيش وسعت و ارتفاع گذرگاه هاى آب در زيرزمين است كه چندين برابر نمونه هاى مشابه در ساير نقاط كشور است .اين گذرگاه به گونه اى احداث شده است كه چند نفر مى توانند در كنار هم به راحتى در آن راه بروند . به همين دليل باستان شناسان به آن "قنات آب انبار" گفته اند كه در گذشته از اين گذرگاه ها به عنوان مخفى گاه هم استفاده مى شده است .
      نشانى : بعد از ميدان المپيك – نرسيده به ميدان فارور
      براى ديدن : وروديه مى خواهد
      شماره تماس : 4431550.1
     
      (پاياب) :
     
      هر قنات فعال در دل زمين آب روانى است كه با شيب كمى به طرف مظهر قنات جريان دارد . بهره گيرى از اين آب در بيابان و دور از شهرها در عمق زياد زمين ممكن نيست .
      پاياب ، دهليز يا نقبى است كه در سطح زمين در كنار ميله قنات(دهانه چاه قنات) حفر مى شود .
      اين نقب با شيب تند و پله هاى زيادى به سطح آب جارى قنات در زير زمين مى رسد . هر چه عمق چاه بيشتر باشد ، اين نقب طولانى تر و پله هاى آن زيادتر مى شود . زاويه حفر را طورى محاسبه مى كنند كه آخرين پله پاياب به انتهاى ميله قنات رسيده تا از روشنايى آن بهره مند گردد .چون نور خورشيد با زاويه تابش مستقيم از دهانه چاه به سطح آب در عمق چاه روشنايى مى رساند و مردم به راحتى مى توانند از آب آن استفاده كنند و در محل خنك آن به استراحت بپردازند .
      به همين دليل آخرين پله را پهن تر مى ستزند . قنات قديمى جزيره كيش هم داراى چنين پاياب هايى بود . اهالى در طول مسير قنات پاياب هايى ايجاد كرده بودند تا بتوانند به جريان آب قنات در عمق زمين دسترسى پيدا كنند ، تا به حال پنج پاياب در طول بستر قنات كيش شناسايى شده كه يكى از آنها به شكلى زيبا مرمّت و بازسازى شده است .
      پاياب كيش قدمتى دوهزار ساله دارد و در محلى در نزديكى مجموعه درخت سبز قرار گرفته . اين محل در سالهاى اخير به نحو زيبايى بازسازى شده و هم اكنون يكى از جاذبه هاى سياحتى جزيره محسوب مى شود .
      در اين محل يك چايخانه ، رستوران غذاهاى سنتى ايرانى براى پذيرايى گردشگران وجود دارد و گردشگران عزيز مى توانند اوقات خوشى را در آنجا سپرى كنند .
      نشانى : ميدان المپيك ، انتهاى بلوار المپيك ، ميدان حريره
ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1386-04-12 - دفعات مشاهده : 6829]
جامعه هتلداران
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
کيش به عنوان اولين مسير گردشگرى کشور ...: با موافقت هيئت مديره جامعه هتلداران کيش آقاى مسيح ... [ادامه]
آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى كيش: آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران
حافظ گردشگران كيش
آگهى دعوت مجمع عمومى عادى ساليانه شركت حافظ گردشگران كيش منتهى به سال 1389 (وابسته به جامعه هتلداران كيش): بدينوسيله از كليه سهامداران محترم دعوت بعمل مى ... [ادامه]
آگهى تصميمات شركت حافظ گردشگران كيش: به استناد صورتجلسات مجمع عمومى فوق العاده و... [ادامه]
تقدم خريد سهام شركت حافظ گردشگران كيش: پيرو تصميمات اتخاذ شده در مجمع عمومى عادى .... [ادامه]

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS