صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
جغرافياى كيش: نام و موقعيت: نام اصلى اين جزيره كه ايرانى ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
تمام عناوين موارد منتخب
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> سهم هتل‌هاي ايران در رونق گردشگري کشورهاي همسايه!
سهم هتل‌هاي ايران در رونق گردشگري کشورهاي همسايه!
سهم هتل‌هاي ايران در رونق گردشگري کشورهاي همسايه!
      استقبال گردشگران نوروزي از سفرهاي خارجي قطعاً عوامل و دلايل متفاوتي دارد. در اين ميان هتل‌ها به عنوان يکي از عوامل مؤثر در قيمت و کيفيت سفر، به عنوان يکي از پيش‌فرض‌هاي ترجيح دادن سفر خارجي بر سفر داخلي قابل بررسي هستند.
     
     
      به نوشته خبرگزاري ميراث فرهنگي ،نوروز و تعطيلات آن براي خيلي از ايرانيان فرصتي براي سفر محسوب مي‌شود و مردم شهرهاي مختلف از گوشه و کنار ايران به اقصي نقاط کشور که در فرصت‌هاي کوتاه ميسر نمي‌شود، سفر مي‌کنند. اما چندسالي است که در کنار سفرهاي داخلي، سفرهاي خارجي نيز در ميان ايرانيان جاي باز کرده‌ و کشورهاي دور و نزديک به ويژه همسايگان جغرافيايي در تعطيلات نوروز ميزيان تعداد زيادي از از هم‌وطنان هستند. عوامل زيادي در ميزان استقبال ايرانيان از مقاصد خارجي مؤثر هستند که جاي تأمل دارد، و به نظر مي‌رسد که يکي از اين عوامل تفاوت خدمات و قيمت هتل‌ها در داخل و خارج از کشور باشد.
     
      اصغر ژيان‌دربندي، کارشناس ارشد هتلداري در پاسخ به اين سوال که هتل و هتل‌داري در ايران تا چه حد شبيه ديگر کشورهاست و آيا اصولاً مي‌توان آنها را با هم مقايسه کرد، گفت: «هر کشوري آيين‌نامه خاص دارد و نمي‌توان از اين لحاظ هتل‌هاي مشابه يا هم‌درجه را مقايسه کرد. ايران نيز قوانين و ضوابط مختص خود را دارد که البته بيشتر تابع رابطه صاحب ملک است،‌ در حالي که تنها منوط به شرايط و خدمات مي‌تواند باشد. به عنوان مثال ادعاي هتل 7 ستاره هم مي‌شود که در هيچ نقطه‌اي از دنيا هتل 7 ستاره نداريم.»
     
      وي افزود: «اين تصور اشتباه است که همه هتل‌ها بايد 4 يا 5 ستاره باشند. در کشور کانادا در نزديکي آبشار نياگارا شهر کوچکي قرار دارد که مردم خانه‌ها يا اتاق‌هاي خود در اختيار مسافران قرار مي‌دهند و اصطلاحاً به آن «BB» مي‌گويند بدين معني که جاي خواب و صبحانه به مسافر داده مي‌شود. تعداد زيادي توريست به اين شهر کوچک مي‌آيد و همه از اين خانه‌ها استفاده مي‌کنند و بين آنها رقابت هست تا بيشتر رضايت مسافران را جلب کنند.»
     
      اين کارشناس ارشد هتل‌داري توان مالي را دليل مؤثري در انتخاب هتل چند ستاره، مهمانسرا يا مسافرخانه مي‌داند. اما سئوال اين است که تفاوت قيمت و خدمات هتل در ايران با کشورهاي ديگر به‌ويژه کشورهاي همسايه چه تفاوتي دارد؟ و آيا مي‌توان گفت يکي گران‌تر از ديگري است؟ دربندي پاسخ داد: «در ايران مسافرت گران است،‌ سفر به باکو ارزان‌تر از کيش تمام مي‌شود. مسافر نمي‌رود که تنها به دريا برود بلکه امکانات ديگر را نيز مد نظر دارد به همين دليل با وجود آن که کيش جالب‌تر از دبي است،‌ اما از آنجا که آنها جاذبه‌هاي ديگر ايجاد مي‌کنند، به جاي آن که مسافران عرب به کيش بيايند،‌ ايرانيان به دبي مي‌روند.»
     
      دربندي ادامه داد: «در زمان‌هاي پر سفر،‌ هتل‌ها قيمت خود را افزايش مي‌دهند تا با درآمد حاصل،‌ کسري زمان‌هاي ديگر را جبران کنند اين زمان در ايران عيد نوروز و تابستان است.»
     
      دربندي يک عامل ديگر گراني هتل در ايران را جاي نداشتن خدمات جانبي دانست: «هتل‌ها در ساير کشورها هزينه‌هاي خود را با درآمد حاصل از قسمت‌هاي جانبي جبران مي‌کنند که در ايران ميسر نيست و تنها منبع درآمد هتل، اتاق‌ها هستند. رستوران را هم نمي‌توان جزو خدمات جنبي حساب کرد چون اگر 300 اتاق را بتوان با 20 نفر اداره کرد با ايجاد رستوران چندين برابر پرسنل لازم است و در عين حال درآمد افزايش چنداني نمي‌يابد.»
     
     
      قيمت هتل، عامل تعيين‌کننده نيست
      از سوي ديگر علي‌اصغر رضايت، رئيس اتحاديه هتل‌داران اصفهان معتقد است: «قيمت نمي‌تواند عامل تعيين‌کننده باشد زيرا مسافر بسته به ميزان بودجه خود از ميان مهمان‌پذير تا هتل 5 ستاره حق انتخاب دارد و عوامل ديگر را بايد بررسي کرد.»
     
      وي براي صحت ادعاي خود به ميزان اشغال هتل‌هاي اصفهان در نوروز اشاره کرد: «نوروز امسال، خدمات تغييري نيافت و هيچ افزايش قيمتي صورت نگرفت و ميزان اشغال هتل‌ها در حدود 81 درصد بود.»
     
      از سوي ديگر وي مقايسه بين ايران و کشوري مثل ترکيه را نادرست مي‌داند: «ايران يک کشور اسلامي است و ترکيه کشوري لائيک است و نمي‌توان خدمات در هتل‌هاي اين دو کشور را با هم مقايسه کرد. در ايران خدمات هتل شامل اتاق، صبحانه و يا غذا مي‌شود و خدمات و يا تسهيلات بيشتر براي مهمان فراتر از اين حد نيست.»
     
      وي تفاوت درجه يا ستاره هتل‌ها را در تفاوت ميان اين خدمات دانست و در پايان خاطرنشان ساخت: «هتل در ايران گران نيست زيرا اگر قيمت هتل 5 ستاره در اروپا 355 يورو باشد، در ايران حدود 160 يورو است. که البته با توجه به تفاوت خدمات ميان هتل‌هاي ايران و اروپا به نظر نمي‌رسد تنها تفاوت قيمت بتواند مِلاک قرار بگيرد.»
     
     
www.kisheziba.blogfa.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-01-30 - دفعات مشاهده : 2225]
جامعه هتلداران
آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى كيش: آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى ... [ادامه]
اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران کيش: بنام خدا اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران ... [ادامه]
برگزارى گردهمايى مالكين و مديران هتلهاى كيش: به گزارش روابط عمومى جامعه هتلداران كيش گردهمايى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران
حافظ گردشگران كيش
آگهى دعوت مجمع عمومى عادى ساليانه شركت حافظ گردشگران كيش منتهى به سال 1389 (وابسته به جامعه هتلداران كيش): بدينوسيله از كليه سهامداران محترم دعوت بعمل مى ... [ادامه]
آگهى تصميمات شركت حافظ گردشگران كيش: به استناد صورتجلسات مجمع عمومى فوق العاده و... [ادامه]
تقدم خريد سهام شركت حافظ گردشگران كيش: پيرو تصميمات اتخاذ شده در مجمع عمومى عادى .... [ادامه]

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS