صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> خبرهاى جديد معاون گردشگرى و اعلام برنامه‌هاى هفته‌ى گردشگرى
خبرهاى جديد معاون گردشگرى و اعلام برنامه‌هاى هفته‌ى گردشگرى
خبرهاى جديد معاون گردشگرى و اعلام برنامه‌هاى هفته‌ى گردشگرى
     
     
     
      معاون گردشگرى سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى با اعلام برنامه‌هاى هفته‌ى گردشگرى كه از پنجم تا 12 مهر ماه در سراسر كشور اجرا مي‌شود، از اصلاح چارت اين سازمان با اضافه شدن بخش مستقلى براى اكوتوريسم، واگذارى مسؤوليت ثبت پرونده‌هاى ميراث طبيعى به معاونت گردشگرى و برپايى نمايشگاه ملى گردشگرى در نيمه‌ى نخست اسفند ماه خبر داد.
     
     
      به گزارش خبرنگار بخش گردشگرى خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا)، حامد دهقانان در نشست خبرى كه امروز ــ دوشنبه چهارم مهر ماه ــ در آستانه فرا رسيدن روز جهانى جهانگردى برگزار شد، برنامه‌هاى هفته گردشگرى امسال را كه بيشتر متمركز بر جشنواره‌هاى فرهنگى و همايش است، اعلام كرد.
     
      او گفت: هفته ملى گردشگرى ايران، يك فراخوان ملى به تمام دست‌اندركاران صنعت گردشگرى است تا با مقوله‌ى فرهنگ، هوشيارانه‌تر و با احترام بيشترى برخورد كنند.
     
     
      او به شعار روز جهانى جهانگردى كه از سوى سازمان جهانى جهانگردى «سفر، ارتباط دهنده فرهنگ‌ها» تعيين شده است، اشاره كرد و افزود:‌ نقش صنعت گردشگرى در توسعه‌ى تعاملات ميان فرهنگى تعيين كننده است و مطالعات جهانى نشان مي‌دهد، در سال‌هاى اخير انگيزه‌ى اصلى سفر متناسب با آشنايى با سبك‌هاى فرهنگى و زندگى اجتماعى مختلف شكل گرفته است و شايد يكى از دلايل اصلى نامگذارى امسال همين باشد كه يافته‌هاى جهانى نيز اين موضوع را اثبات مي‌كند.
     
     
      وى با بيان اين‌كه بر اساس اين اصول، تمركز برنامه‌هاى شاخص هفته‌ى گردشگرى امسال بر فرهنگ‌هاى بومى و قومى كشور است، ادامه داد: پيش درآمد هفته‌ى گردشگرى برپايى هفته‌هاى فرهنگى استان‌ها بود كه به ترتيب تمام استان‌هاى كشور تا پنج هفته كارى در سه مجموعه‌ى ارگ آزادى، سعدآباد و گلستان حضور مي‌يابند.
     
      به گفته او، 50 ديپلمات مقيم ايران و تعدادى از مقامات كشورى و لشكرى در اين مراسم حضور دارند و نمايشگاه جامع و متنوعى از تمام ظرفيت‌هاى قومى و بومى كشور نيز به مدت سه روز در حاشيه‌ى اين جشنواره برگزار مي‌شود.
     
     
      دهقانان در ادامه‌ى اين نشست به همايش‌هايى كه قرار است به مناسبت هفته‌ى گردشگرى برگزار شود، اشاره كرد و افزود: «مديريت گردشگرى و توسعه‌ى پايدار» به همراه نمايشگاه اقوام و فرهنگ در استان فارس، همايش ملى «مديريت و توسعه‌ى گردشگرى، چالش‌ها و راهكارها» با حضور دانشجويان و اساتيد ايرانى و ژاپنى، كنفرانس «هتلدارى نوين و توسعه‌ى گردشگري»، طرح «مدرسه‌ى پاييزى گردشگري» از جمله برنامه‌هاى اين هفته است.
     
     
      او برپايى مراسم استقبال از گردشگران خارجى را در تمام فرودگاه‌هاى بين‌المللى و هتل‌ها، به صدا درآوردن زنگ هفته‌ى گردشگرى، برگزارى تورهاى استان‌گردى و نمايشگاه‌هاى اقوام و اجراى مراسم‌ نمادين فرهنگى در استان‌هاى مختلف را از ديگر برنامه‌هاى اين هفته ذكر كرد و گفت: 12 مهرماه و روز پايان اين هفته، نشست ويژه‌اى با خانواده‌ى بزرگ صنعت گردشگرى برگزار مي‌شود كه قرار است در اين نشست از تمام خادمان اين صنعت تشكر ويژه شود.
     
     
      دهقانان اظهار كرد: به مناسبت هفته‌ى گردشگرى تعدادى از مطلعان اين صنعت و افرادى كه داراى مدارك آموزشى هستند، در برخى از مدارس حضور مي‌يابند تا جاذبه‌هاى گردشگرى را به دانش‌آموزان معرفى كنند.
     
     
      معاون گردشگرى سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى در ادامه گفت: بررسي‌هاى صورت گرفته نشان داد يكى از كارهايى كه در تقويت نشاط گردشگرى در كشور نقش دارد، برگزارى نمايشگاه جامع است. ما هر سال نمايشگاه‌هاى متعددى را در كشور برگزار مي‌كنيم و تقويم نمايشگاهى متنوعى از نظر كمى و كيفى داريم؛ اما تصميم گرفته‌ايم در نيمه‌ى نخست اسفندماه امسال، نخستين نمايشگاه صنعت گردشگرى ايران را برپا كنيم.
     
      او اضافه كرد: نقطه‌ى هدف اين است كه به سرعت بتوانيم نمايشگاه بين‌المللى صنعت گردشگرى را در ايران برگزار كنيم؛ ولى بر اساس برنامه‌ريزي‌ها امسال اين نمايشگاه در سطح ملى برگزار مي‌شود.
     
     
      مشاور عالى رييس سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى، مهمترين ويژگى اين نمايشگاه را حضور تمام دست‌اندركاران صنعت گردشگرى و فعالانى كه مستقيم يا غيرمستقيم در اين حوزه دخيل هستند، دانست و بيان كرد: اميدوارم اين نمايشگاه ملى تجربه‌اى باشد تا سال 91 نمايشگاه بين‌المللى گردشگرى ايران را برگزار كنيم.
     
     
      دهقانان در پاسخ به خبرنگار ايسنا درباره‌ى چگونگى زمان‌بندى اين نمايشگاه كه همزمان با اوج ورود گردشگران خارجى به كشور و مشغله‌ى كارى بسيارى از فعالان گردشگرى است، توضيح داد: پيش‌بيني‌ها در اين باره صورت گرفته و چون نيمه‌ى دوم سال، فصل آغاز و تحرك اين صنعت است، تصميم گرفتيم با مشاركت حداكثرى آن را برگزار كنيم.
     
      وى افزود: در تمام كشورها جشنواره‌هاى اصلى و يا نمايشگاه‌هاى شاخص در فصل غير "پيك" برگزار مي‌شود و اين دليل اصلى است كه ما اسفندماه را براى برپايى اين نمايشگاه انتخاب كرده‌ايم. آن زمان در آستانه‌ى تعطيلات نوروزى قرار داريم و معمولا در اين ماه تحرك، رفت‌وآمد و شتاب برنامه‌ها بيش از ماه‌هاى ديگر است. انتخاب اين زمان به دليل تجربه‌ى زمانى و به لحاظ فنى و حرفه‌اى ارجحيت دارد.
     
     
      مشاور عالى رييس سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى در ادامه‌ى اين نشست در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به استقبال بسيار كمرنگ از نمايشگاه‌هاى هفته فرهنگى در تهران، آيا در برپايى برنامه‌هاى اين هفته كيفيت نيز مورد توجه بوده و يا فقط به پر كردن رزومه‌ى كارى فكر شده است؟ گفت: در اين فضايى كه ناتوى فرهنگى وجود دارد، بايد به توسعه كمى برنامه‌ها توجه شود و ضرورت دارد با تاكيد بر ظرفيت‌هاى ملى حركت كنيم، البته بايد به تنوع، كيفيت و جذاب‌سازى نيز توجه شود.
     
      . دهقانان درباره‌ى اقداماتى كه براى مردمى شدن برنامه‌هاى هفته‌هاى فرهنگى و گردشگرى انجام شده است، اظهار كرد: ما با طيف متنوعى روبه‌رو هستيم؛ اما براى دخيل كردن بيشتر مردم به مناسبت هفته‌ى گردشگرى بازديدهاى رايگانى را از آثار شاخص تعدادى از استان‌ها ترتيب داده‌ايم. مديران كل استانى نيز در اين هفته متناسب با ظرفيت استان خود، امكان ارائه‌ى تسهيلات و تخفيف‌هايى را دارند.
     
      وى همچنين درباره‌ى توليد علمى و عملى همايش‌هايى كه به مناسبت هفته‌ى گردشگرى برگزار مي‌شود، متذكر شد: رسالت اين همايش‌ها توسعه دانش است. در بخش توليد علمى نيز از امروز به مدت يك ماه 30 برنامه‌ى 15 دقيقه‌اى از شبكه يك با تبليغ برنامه‌هاى فرهنگى و هفته‌ى گردشگرى پخش مي‌شود.
     
     
      به گزارش ايسنا، در ادامه‌ى اين نشست، معاون گردشگرى در پاسخ به اين پرسش كه در شرايطى كه كميته‌اى مانند طبيعت‌گردى تعطيل شده است، چگونه در برنامه‌اى مثل مدرسه‌ى پاييزى گردشگرى قرار است درباره توسعه پايدار صحبت شود؟ گفت: در حوزه‌ى اكوتوريسم پيش‌نويس سند ملى تدوين شده است؛ ولى مشكل اين حوزه وجود چندين متولى است. ما مذاكراتى را با سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاى مرتبط مانند محيط زيست، جنگل‌ها، مراتع و آبخيزدارى انجام داده‌ايم كه منتظر دريافت نظرات پيشنهادى آن‌ها هستيم تا اين سند ملى را كه ابعاد تحليلى و تحقيقى اكوتوريسم در آن پيش‌بينى شده و تحليل محيطى صنعت با درنظر گرفتن فرصت‌ها و تهديدها در آن صورت گرفته و چشم‌انداز طبيعت‌گردى را پيش بينى كرده است، ابلاغ كنيم تا متناسب با آن، فرايند برنامه‌ريزى و نظارت براى حركت و توسعه اين صنعت انجام شود.
     
     
      او ادامه داد: به معاونت رياست جمهورى پيشنهاد شده است، چارت سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى با اضافه كردن بخش اكوتوريسم اصلاح شود. ما بايد در چارت تشكيلاتى بخش ويژه و مستقلى براى اكوتوريسم داشته باشيم.
     
     
      معاون گردشگرى در ادامه درباره توجيه مديران نسبت به ساختار اكوتوريسم نيز گفت: در بحث صيانت و حراست از ميراث طبيعى حدود يك ماه است كه بررسي‌هايى را انجام داده‌ايم و در حال حاضر پرونده‌ى كاملى از آن‌چه بايد براى ثبت ملى و جهانى ميراث طبيعى در دستور كار قرار گيرد، تهيه كرده‌ايم. قبلا تجربه‌اى هم از حضور در يونسكو براى ثبت جنگل‌هاى حرا داشته‌ايم.
     
      وى افزود: تعداد آثار طبيعى كه ظرفيت ثبت جهانى و ملى را دارند در كشور بسيار است و فكر مي‌كنم موضوع ثبت را با اعمال اختيار اين بخش به معاونت گردشگرى با شتاب بيشترى پيگيرى كنيم.
     
     
      مشاور عالى رييس سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى يادآور شد: تا پيش از اين كل مجموعه‌ى ثبت چه در حوزه ميراث طبيعى و چه تاريخى و فرهنگى در معاونت ميراث فرهنگى پيگيرى مي‌شد؛ اما اخيرا پس از بررسي‌ها و پيشنهاد به رييس سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى قرار شد، ثبت ميراث طبيعى در معاونت گردشگرى صورت گيرد كه كميته‌ى آن در حال تشكيل است.
     
     
      در ادامه، على فياضى ـ دبير سابق كميته‌ى ملى طبيعت گردى و مدير امور مراكز و خدمات معاونت گردشگرى ـ در اين باره توضيح داد: كميته‌ى ملى طبيعت‌گردى چند سالى بود كه به صورت دبيرخانه اداره مي‌شد؛ ولى در تصميم جديد ما قصد د اريم اداره‌ى كلى را در تشكيلات سازمانى خود ايجاد كنيم كه قبلا موضوع اكوتوريسم در قالب آن دبيرخانه پيگيرى مي‌شد.
     
     
      او در پاسخ به اين پرسش كه با وجود اعلام فعال بودن اين كميته، علت غيبت نمايندگان آن در نشست‌هاى مشترك با سازمان‌هايى مثل محيط زيست چيست؟ گفت: نمايندگان كميته در تمام جلسات حضور دارند، براى نمونه اخيرا مطالعات كوير و بيابان پايان يافته است، نظرات سه سازمان مرتبط گرفته شده و قرار است پس از جانمايى، مكان‌ها اين طرح‌ها به سرمايه‌گذاران ارجاع داده شود.
     
     
      در ادامه‌ى اين نشست، حامد دهقانان درباره‌ى حضورش در اجلاس «اوراسيا» توضيحاتى داد و گفت: در اين اجلاس دوسالانه همكاري‌هاى اقتصادى كشورهاى اوراسيا بيش از 750 نماينده در چين حضور داشتند و امسال براى نخستين بار جمهورى اسلامى ايران به عنوان يكى از سخنران‌ها در بخش گردشگرى حضور داشت.
     
      وى ادامه داد: در اين اجلاس بر روند حركت گردشگرى كشور و دستاوردهاى اخير اشاره‌اى شد و بر تدوين نقش جاده‌ى ابريشم به عنوان نقطه كانونى براى همكاري‌هاى گردشگرى و جايگاه محورى ايران به لحاظ تمدنى و تاريخى در اين مسير نيز تاكيد شد.
     
     
      معاون گردشگرى با يادآور شعار امسال سازمان جهانى جهانگردى، گفت: امسال با بهره‌گيرى از اين شعار در اجلاس اوراسيا پيشنهاد داديم بر نقش محورى جاده‌ى ابريشم ميان 30 كشور عضو اوراسيا با هدف توسعه‌ى صلح و فرهنگ، بيشتر تمركز شود.
     
      او در ادامه به پيشنهاد ديگر ايران در اين اجلاس اشاره كرد و گفت: ما به چيني‌ها پيشنهاد داديم سال 2012 به عنوان سال گردشگرى ايران و چين معرفى شود كه اين موضوع با استقبال رسانه‌هاى چينى مواجه شد. در ديدارهاى حاشيه‌اى نيز بر نقاط و اشتراكات فرهنگى ميان دو كشور تاكيد كرديم و فكر مي‌كنم در حال حاضر فضا براى توسعه تعامل‌ها ميان دو كشور آماده باشد.
     
     
      دهقانان ادامه داد: قرار شد در نخستين فرصت، يعنى حداكثر تا يك ماه آينده نشست بعدى در چين و با حضور آژانس‌هاى منتخب ايرانى و چينى برگزار شود. فكر مي‌كنم برقرارى ارتباط ميان بخش خصوصى دو كشور مهمترين كار براى توسعه‌ى گردشگرى باشد.
     
     
      وى افزود: قرار شد برنامه‌ى راهبردى براى اتخاذ رويكرد رسانه‌اى و تبليغاتى مناسب در چين تدوين و به سرعت وارد فاز عملياتى شود.
     
     
      دهقانان در ادامه‌ى اين سخنان درباره پاسخ چيني‌ها به اين پيشنهاد و همچنين آماده بودن ايران براى جذب گردشگران چينى، گفت: تعيين اين نام پيام شفافى دارد، يعنى در سال آينده‌ى ميلادى ما بايد تمركز خود را به عنوان كار اصلى در سطح دولتى و خصوصى بيشتر كنيم.
     
      وى اظهار كرد: براى تبليغ جاذبه‌هاى گردشگرى ايران نيز بسته‌هاى تبليغاتى براى پخش در رسانه‌هاى چينى مانند تلويزيون CCTV ارائه مي‌شود و تبليغات محيطى در بازارهاى هدف و برخى استان‌هاى اين كشور مانند منطقه مسلمان نشين ارومچى اجرا مي‌شود. ضمن آن‌كه بايد بخش خصوصى دو كشور با يكديگر هماهنگ شوند.
     
     
     
     
www.khabarfarsi.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-07-06 - دفعات مشاهده : 3097]
جامعه هتلداران
برگزارى گردهمايى مالكين و مديران هتلهاى كيش: به گزارش روابط عمومى جامعه هتلداران كيش گردهمايى ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران کيش: بنام خدا اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS