صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> هتلدارى در سال 89 ـ زير سايه‌هاى ترديد
هتلدارى در سال 89 ـ زير سايه‌هاى ترديد
هتلدارى در سال 89 ـ زير سايه‌هاى ترديد
     
      صنعت هتلدارى به عنوان يكى از اجزاى مهم و تاثيرگذار در حوزه گردشگرى كشور با چالش‌ها و فراز و نشيب‌هاى فراوانى روبه روست اما آنچه كه در طول يك سال گذشته بيشترين دغدغه‌ها را نصيب بخش هتلدارى كرد، هدفمندى يارانه‌ها بود كه رخداد آن با وجود چشم اندازهاى مثبت، آينده نامعلومى را براى هتلدارى كشور رقم زده است.
      هتلدارى
     
      به گزارش خبرگزارى ميراث فرهنگى ـگروه گردشگرى ـ صنعت هتلدارى كشور همانند ساير حوزه‌ها در سالى كه گذشت، رخدادها و وقايع منفى و مثبت را توامان بر صحنه رويدادهاى خويش شاهد بود.
     
      كسب نماد عقاب طلايى اسپانيا براى هتل باغ "مشيرالممالک" يزد به خاطر اعتبار و كيفيت اين هتل باغ سنتى چهار ستاره، برگزارى گارگاه‌هاى آموزش هتلدارى با سرفصل‌هاى بين المللى رشته هتلدارى توسط مجموعه هتل‌هاى هما و كلنگ زنى براى ساخت هتل در برخى شهرهاى توريستى از جمله كرمان،همدان و قشم و...شايد از جمله مهمترين حوادث خوشايند صنعت هتلدارى در يك سال گذشته است.
     
      اما صنعت هتلدارى كه به اعتقادكارشناسان آن به دليل عدم برنامه ريزى منسجم مديران و متوليان مربوطه از سطح استاندارهاى جهانى عقب مانده است در سالى كه گذشت كاستي‌هاى ناشى از اين عوامل را نيز در برخى رويدادهاى ناگوار اين حوزه نمايان كرد.
     
      جا ماندن هتلداران از عرصه رقابت بين المللى
      نمايشگاه فيتور اسپانيا كه يكى از مهمترين رويدادهاى بين المللى در صنعت گردشگرى و هتلدارى به حساب مي‌آيد هر سال در ژانويه (اوايل اسفندماه) در مادريد اسپانيا برگزار شده و هزاران شركت و موسسه فعال در صنعت گردشگرى و هتلدارى از كشور هاى سراسر دنيا را براى عرضه توانمدي‌ها و رقابت براى جلب مشترى دور هم جمع مي‌كند.
     
      اما حضور ايران در سى و يكمين دوره نمايشگاه فيتور تفاوت بسيارى نسبت به سال‌هاى گذشته داشت.به طوريكه نه تنها از بخش هتلدارى هيچ گروهى نتوانست در نمايشگاه شركت كند بلكه از ميان تمام موسسات و شركت‌هاى گردشگرى داخلى، فقط 5 نفر به دليل تاخير و بي‌برنامگى سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى در واگذارى مسئوليت نمايشگاه به بخش خصوصى،موفق به شركت در اين نمايشگاه شدند.نمايشگاهى كه به اعتقاد شركت كنندگان آن در دو روز نخست حتى پرچمى از ايران را بر سر در غرفه‌هاى خود نداشت.
     
      اين حضور كم تاثير و ناموفق زمانى كاستي‌هاى خود را بيشتر نمايان كرد كه غرفه كشور سوريه كه از نظر داشتن قابليت‌هاى گردشگرى در ترازى پايين تر از ايران قرار دارد هم جوار غرفه ايران بسيار قوي‌تر حاضر شده و در بازار داغ رقابتى ميان غرفه‌داران گوى سبقت را از جمهورى اسلامى ايران ربود.
     
      پايين بودن كيفيت غرفه ايران از نظر طراحى و مكان استقرار آن در دور افتاده ترين قسمت‌هاى نمايشگاه در كنار عدم آمادگى كامل شركت كنندگان در فيتور اسپانيا از ديگر دلايل حضور كمرنگ كشور در جمع موسسات توانمند گردشگرى از سراسر دنيا بود.
     
      ستاره‌هايى بي‌فروغ
      ستاره‌دار بودن هتل كه يكى از بحث برانگيزترين موضوعات هتلدارى كشور است جدا از ناهم‌خوانى آن با استانداردهاى بين المللى و پايين بودن سطح و كيفيت خدمات ارائه شده در هتل‌هاى ايران در مقايسه با ساير كشورهاى توريست پذير،موضوعى است كه در سال همت مضاعف و كار مضاعف تنها تلاش براى تصميم‌گيرى و وعده جهت ساخت هتل‌هايى با ستاره‌هاى نجومى را بر خود ديد!
     
      مسئولان سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى در طرح‌هاى در ظاهر مثبت و دهان پركن درحالى از ساخت هتل‌هاى 7 ستاره خبر دادند كه در دنيا ساخت هتل 7 ستاره مرسوم نيست!
     
      هتل‌‌هاى 7 ستاره در رامسر كه به عنوان نخستين هتل هفت ستاره ايران در سه سال پيش كلنگ زنى شد،هتل‌هاى 7 ستاره تهران،تبريز،شيراز و.. به دلايل مختلف از جمله نبود حمايتهاى دولتى، تاخير و يا پرداخت نشدن وام بانکى، نبود توافق بر سر مالکيت زمينهاى مشترك با سازمانهاى ديگر، از جمله وعده‌هاى محقق نشده‌ سال 89 هستند كهنتوانستد امسال نيز در صف هتل‌هاى ستاره‌دار ساخته شده شمارش شوند.گذشت سال 89 هم با تمام فرصت‌هاى در دسترسش فقط يك سال به روز شمار ساخت اين هتل ها اضافه كرد.
     
      طرحى كه برنامه‌ها و وضعيت اقتصادى هتلدران را برهم ريخت
      هتلدارى به عنوان يك صنعت ميان بخشى از تمامى تحولات و تغييرات اقتصادى اجتماعى و فرهنگى تاثير مي‌پذيرد كه نمونه بارز آن در آغاز طرح بزگ تحول اقتصادى در ماه‌هاى پايانى سال به وقوع پيوست.
     
      هتلدارانى كه تا پيش ازآغاز هدفمندى يارانه‌ها در برخى استان‌هابه دليل معوقه‌هاى بانكى در شرف برشكستگى بوده و يا هتل‌هايى كه به دليل كمبود مسافر و بالا بودن هزينه‌ها، هتل‌هاى پر رونقى نبودند و هميشه هزينه خدماتشان به جز فصول پر مسافر بيش از تعداد مسافران مورد پذيرش بود،با تحولى بزرگ در بخش اقتصادى مواجه شدند كه تمام معادله‌هاى آنها را براى احياء دوباره و ارتقاء جايگاه خويش برهم ريخت.
     
      اين موضوع نه تنها درمورد استانهاى كمتر توريست پذير مسئله ساز شد بلكه شهرهايى مانند مشهد و استانهاى شمالى را نيز به شدت با كمبود مسافر روبه رو كرد.
      به طوريكه بر اساس آمار منتشر شده از سوى اتحاديه هتلداران استان خراسان رضوى با آغاز هدفمندى يارانه‌ها كه با ايام سوگوراى امام رضا(ع)،اربعين حسينى و رحلت پيامبر اسلام(ص) همزمان شد، 80 درصد هتل‌ها خالى ماند.
     
      استان‌هاى شمالى مانند گيلان و مازندران كه به عنوان استان‌هاى تفريحى بعد از شهرهاى زيارتى و تجارى در مقام سوم مقاصد سفرى گردشگران قرار دارند با ركودى بى سابقه مواجه شدند.
     
      افزايش تصاعدى هزينه حامل‌هاى انرژى در بخش سوخت مصرفى از 200 هزار تومان به 5 ميليون تومان نسبت به زمان قبل از هدفمندى يارانه‌ها، منجر به ركود شديد مسافر به ويژه در هتل‌هاى دور افتاده استان گيلان شد.
     
      وعده اختصاص بسته حمايتى ويژه گردشگرى كه ماه‌ها قبل از هدفمندى يارانه‌ها قرار بود از سوى دولت به اين صنعت و بخش هتلدارى تعلق بگيرد پس از آغاز طرح و با وجود پيگيري‌هاى فراوان در حد پيش نويس متوقف ماند.
     
      با وجود اتمام سال 89 و محقق نشدن اقدامات وعده داده شده، صنعت مهجور هتلدارى مطالبات بسيارى را با خود به سال 90 مى برد تا با اين اميد كه شايد در سال نو شاهد رونق اين بخش و حل شدن مشكلات خويش با رويكردى جديد در سالى جديد باشد.
     
     
www.chn.ir  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-03-10 - دفعات مشاهده : 2912]
جامعه هتلداران
آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى كيش: آغاز اجراى طرح تطبيقى و استاندارد سازى هتلهاى ... [ادامه]
اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران کيش: بنام خدا اولين صورتجلسه هيئت مديره جامعه هتلداران ... [ادامه]
برگزارى گردهمايى مالكين و مديران هتلهاى كيش: به گزارش روابط عمومى جامعه هتلداران كيش گردهمايى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS