صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
جغرافياى كيش: نام و موقعيت: نام اصلى اين جزيره كه ايرانى ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
تمام عناوين موارد منتخب
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> كاهش آماربه گل‌نشستن دلفين‌ها بعد از آموزش مردم
كاهش آماربه گل‌نشستن دلفين‌ها بعد از آموزش مردم
دركارگاه آموزشى شبكه ملى امدادونجات بستانداران دريايى اعلام شد:
     
      كاهش آماربه گل‌نشستن دلفين‌ها بعد از آموزش مردم
     
      خسارات استفاده ازتورهاى غيرمجاز ريزچشمه دركيش
     
     
      مديركل اكوبيولوژى دريايى سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به استفاده غيرمجاز برخى صيادان محلى كيش از تورهاى ريزچشمه گفت: كيش يك منطقه آزاد است و تحت مديريت سازمان محيط زيست نيست اما از مسوولان منطقه آزاد كيش خواسته‌ايم كه اين مساله را پيگيرى كنند.
     
      به گزارش خبرنگار«محيط زيست» خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا)، كارگاه آموزشى شبكه ملى امداد و نجات بستانداران دريايى كه امروز در محل سازمان حفاظت محيط زيست برگزار شد اميد صديقى ـ مدير كل اكوبيولوژى دريايى سازمان حفاظت محيط زيست ـ با اشاره به اين كه حضور دلفين‌ها در دريا نشانه سلامت آن اكوسيستم است گفت: بستاندارهاى دريايى ارزش مطالعه تحقيقاتى زيادى دارند.
     
      وى درباره برخى علل مرگ و مير اين بستانداران، گفت: مرگ دسته جمعى آنها كه به علت وابستگى اجتماعى اين گروه ازبستانداران است كه با حركت به ساحل به دو صورت گروهى و انفرادى رخ مى دهد؛ مرگ و مير گروهى زمانى اتفاق مي‌افتد كه از يك گونه دلفين بيش از دو عدد را داشته باشيم.
     
      صديقى برخى ديگر از علت مرگ‌ومير اين بستانداران را اين گونه برشمرد و گفت: سموم طبيعى، دنبال شدن توسط حيوانات شكارگر، شرايط آب و هوايي(مثل توفان)، آلودگي‌هاى طبيعي(مثل صوت زلزله‌هاى زير دريا) و آلودگى منابع انسانى كه باعث مي‌شود اين موجودات نتوانند جهت‌يابى كنند و در نتيجه به ساحل بيايند و همچنين صيد و صيادى به عنوان مهمترين عامل مرگ و مير بستانداران دريايى است.
     
      وى در ادامه سخنانش برخى اهداف شبكه امداد و نجات را به حداقل رساندن خطرات بستانداران دريايى براى انسان‌ها واستفاده از اين موجودات به عنوان منبع اطلاعاتى عنوان كرد و گفت: اين شبكه ملى در سازمان حفاظت محيط زيست شكل گرفته و ثبت‌نام و عضويت در آن از طريق سايت EPO.IR ممكن است.
     
      به گزارش ايسنا، صديقى تاكيد كرد: به افراد عضو در اين شبكه آموزش‌هايى ارايه مى شود تا بتوان تعداد بستانداران به گل نشسته را كاهش دهيم.
     
      مدير كل اكوبيولوژى دريايى سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اين كه گروه‌هاى درگير نجات بستانداران دريايى به دو گروه مردم محلى و گروه‌هاى كارشناس تقسيم مي‌شوند، گفت: كارشناسان شامل سازمان شيلات، دامپزشكى، مراكز علمى، سازمان‌هاى محلي(فرمانبردارى، آتش نشانى و ...) و نيروى انتظامى است.
     
      صديقى مهمترين كار نيروهاى محلى را اطلاع‌رسانى سريع به مركز امداد و نجات بستانداران دريايى دانست و گفت: آنها بايد حادثه را به دقت گزارش و شرايط حيوان را ارزيابى كنند. راه‌هاى دسترسى به ساحل را بگويند و عكس و فيلم تهيه كنند. همانطور كه در حادثه جاسك علت دير رسيدن گروه امداد و نجات، فقط توانستيم از عكس‌هاى مردم محلى استفاده كنيم.
     
      وى همچنين به برخى «بايدها و نبايدها» هنگام روبرو شدن مردم محلى به پديده گل نشستن نهنگ‌ها و دلفين‌ها، گفت: مردم نبايد خودسرانه حيوان را به آب برگردانند و براى جلوگيرى از صدمه ديدن باله گودال كوچكى زير باله حفر كنند و هم چنين منفذ تنفسى او را باز نگه دارند و براى جلوگيرى از آفتاب سوختگى نيز سايبانى براى آن ايجاد كنند.
     
      صديقى در پايان در پاسخ به سوال يكى از مخاطبان علت كشته شدن 152 دلفين در سواحل جاسك در سال گذشته را صيد و صيادى در منطقه خور كرانى و شرايط آب و هوايى در منطقه دوم بيان كرد.
     
      وى تاكيد كرد: در صورت فقدان واكنش در حيوان يا دماى 42 درجه سانتيگراد يا جراحات شديد يا خونريزى قابل توجه در حيوان، مرگ دهى به زندگى جانور اولويت دارد.
     
      مدير كل اكوبيولوژى دريايى سازمان حفاظت محيط زيست همچنين در پاسخ به استفاده غيرمجاز صيادان محلى كيش از تورهاى ريز چشمه گفت: كيش يك منطقه آزاد است و تحت مديريت سازمان محيط زيست نيست اما از مسوولان منطقه آزاد كيش خواسته‌ايم كه اين مساله را پيگيرى كنند. در عين حال اگر سازمان محيط زيست در آنجا مستقر شود، كنترل اين مساله خيلى جدي‌تر خواهد شد.
     
      نشانه‌ها حاكى از كاهش آمار به گل نشستگى دلفين‌ها بعد از آموزش به مردم است
     
      در ادامه مشيرى ـ مسوول يك سازمان مردم نهاد ـ كه در زمينه امداد بستانداران دريايى فعاليت مي‌كند ، گفت: تاكنون 52 كارگاه براى آموزش 2531 نفر از ساكنان محلى در سيستان و بلوچستان، هرمزگان وبوشهر تشكيل شده است و نشانه ها حاكى از كاهش آمار به گل نشستگى دلفين‌ها بعد از آموزش به مردم در اين ناحيه است.
     
     
www.hellokish.ir  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-03-23 - دفعات مشاهده : 1389]
جامعه هتلداران
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران
حافظ گردشگران كيش
آگهى دعوت مجمع عمومى عادى ساليانه شركت حافظ گردشگران كيش منتهى به سال 1389 (وابسته به جامعه هتلداران كيش): بدينوسيله از كليه سهامداران محترم دعوت بعمل مى ... [ادامه]
آگهى تصميمات شركت حافظ گردشگران كيش: به استناد صورتجلسات مجمع عمومى فوق العاده و... [ادامه]
تقدم خريد سهام شركت حافظ گردشگران كيش: پيرو تصميمات اتخاذ شده در مجمع عمومى عادى .... [ادامه]

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS