صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> تشكيل وزارتخانه‌اى به نام «فرهنگ ‌و ‌ارشاد و ميراث‌فرهنگى ‌و‌ گردشگري»
تشكيل وزارتخانه‌اى به نام «فرهنگ ‌و ‌ارشاد و ميراث‌فرهنگى ‌و‌ گردشگري»
يك فوريت اين طرح در مجلس تصويب شد؛
     
      تشكيل وزارتخانه‌اى به نام «فرهنگ ‌و ‌ارشاد و ميراث‌فرهنگى ‌و‌ گردشگري»
     
      خبرگزارى فارس: امروز مجلس با 149 رأى موافق با يك فوريت طرح ادغام سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى در وزارت ارشاد موافقت كرد، وزارتخانه‌اى كه قرار است به اين نام خوانده شود؛ «وزارت فرهنگ و ارشاد و ميراث فرهنگى و گردشگري».
     
      به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در سال 1357 پس از پيروزى انقلاب اسلامى وزارتخانه‌اى تحت عنوان «وزارت ارشاد ملي» از ادغام وزارتخانه‌هاى «اطلاعات و جهانگردي» و‌ «فرهنگ و هنر» شكل گرفت كه به نام «وزارت ارشاد اسلامي» تغيير نام داد و تمام وظايف سياحتى، زيارتى، ايرانگردى و جهانگردى در قالب معاونت سياحتى و زيارتى در زيرمجموعه اين وزارتخانه جاى گرفت.
     
      پس از آن به واسطه مصوبه شوراى عالى ادارى تمام وظايف اين معاونت در وزارت ارشاد به «سازمان ايرانگردى و جهانگردي» منتقل شد تا در قالب يك سازمان فعاليت كند.
     
      اين سازمان، شوراى عالى داشت به نام شوراى عالى ايرانگردى و جهانگردى كه بر اساس ماده 2 قانون توسعه صنعت ايرانگردى و جهانگردى مصوب 1370مجلس شكل گرفته بود و 7 وزير به رياست معاون اول رئيس جمهور با حضور تعدادى صاحب نظر تركيب اين شورا را تشكيل مي‌دادند.
     
      سال 82 نمايندگان مجلس شوراى اسلامى قانونى را تصويب كردند كه سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى تشكيل شود و اين سازمان زير نظر رئيس جمهور فعاليت كند كه از اين پس شوراى عالى ايرانگردى و جهانگردى هم برچيده شد.
     
      سال 85 شوراى عالى ادارى هم مصوب كرد كه سازمان صنايع دستى هم از وزارت صنايع جدا و به سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى الحاق شود و اين سازمان به نام سازمان «ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگري» تغيير نام يافت.
     
      نمايندگان مجلس شوراى اسلامى امسال دوباره طرح ادغام سازمان ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى را مطرح كرد كه امروز نمايندگان مجلس با 149 راى موافق با يك فوريت طرح ادغام سازمان ميراث فرهنگى در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى موافقت كردند.
     
      نمايندگان مجلس صبح امروز پس از بررسى دو فوريت طرح ادغام سازمان ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، با 129 رأى موافق، 69 رأى مخالف و 6 رأى ممتنع از 217 نماينده حاضر در صحن علنى پارلمان، با دو فوريت اين طرح مخالفت كردند.
     
      پس از رأى منفى مجلس به دو فوريت اين طرح، يك فوريت آن به رأى وكلاى ملت گذاشته شد كه بهارستان نشينان با 149 رأى موافق، 42 رأى مخالف و 9 رأى ممتنع از 217 نماينده حاضر به يك فوريت اين طرح رأى مثبت داده و آن را به تصويب رساندند.
     
      طرح مذكور به امضاى 83 نفر از نمايندگان مجلس رسيده است كه از جمله آن‌ها مي‌توان به محمدرضا خباز نماينده كاشمر، داريوش قنبرى نماينده ايلام، ولى اسماعيلى نماينده گرمى، الياس نادران نماينده تهران، على مطهرى نماينده تهران، سيد عماد حسينى نماينده قروه، حسن كامران نماينده اصفهان، سيروس سازدار نماينده مرند و جلفا، فولادگر نماينده اصفهان، كاظم جلالى نماينده شاهرود و سيد سلمان ذاكر نماينده اروميه اشاره كرد.
     
      در صورت تصويب نهايى اين طرح، سازمان ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى ادغام و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى به وزارت فرهنگ و ارشاد و ميراث فرهنگى و گردشگرى تغيير نام مي‌‌يابد.
     
      سازمان ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى طى اين سال‌هاى اخير به اندازه كافى با سياسى بازي‌هاى رؤسايش در رسيدن به اهداف خود در جا زده است و آنچه بيش از پيش كارشناسان اين سازمان فرهنگى را نگران مي‌كند اين است كه ادغام اين سازمان عريض و طويل در يك وزارتخانه عريض و طويل‌تر، شايد نمايندگان مجلس را به پاسخهايشان برساند اما اين پاسخ‌ها را از وزيرى دريافت خواهند كرد كه ميراث فرهنگى و گردشگرى اولويت چندم آن خواهد بود.
     
      اگر اقدام چشمگيرى در اين سازمان انجام نشد با ادغام آن در وزارت ارشاد هم ديگر قطعاً اقدامى انجام نمي‌شود وزارت ارشاد اگر در پرداختن به موضوعات سينما، كتاب، رسانه و ... وقتى اضافه آورد سراغى از تخريب ميراث فرهنگى و وضعيت رشد گردشگرى هم خواهد گرفت.
     
     
      اسدلله عباسي؛‌ رئيس فراكسيون گردشگرى مجلس كه جزء مخالفان اين طرح است، مي‌گويد: از اين طرح حمايت نمي‌كنم ولى وضع موجود سازمان ميراث فرهنگى هم قابل دفاع نيست. دولت بايد براى سازمانى به اين عريض و طويلى، با اين همه قلمروى كارى رئيسى بگذارد كه از توانمندى برخوردار باشد. وضعيت فعلى نشان مي‌دهد نگاه دولت به اين سازمان، كوچك نگر است اما اگر مجلس اين سازمان را به وزارت ارشاد بدهد، آن را كاملاً خرد كرده، چون به معنى حذف تدريجى اين سازمان خواهد بود.
     
      اين نماينده مجلس معتقد است كه "وزارت ارشاد مربوط به مسائل روز و فعلى جامعه است ولى ميراث فرهنگى مربوط به گذشته‌ها است. "
     
      عباسى تأكيد مي‌كند: مجلس نبايد صورت مسئله را پاك كند، درست است كه كارهاى اين سازمان مدتهاست بر زمين مانده، ولى تغيير در ساختار اين وزارتخانه، راهكار نهايى نيست. نظارت مجلس هم فقط اين نيست كه در عزل و نصب مديران نظر بدهد.
     
      صمد فدايي؛ عضو كميسيون اجتماعى مجلس از موافقان اين طرح با يادآورى اينكه زمانى سازمان ميراث فرهنگى جزئى از وزارت ارشاد بوده است، مي‌گويد: وقتى سازمان ميراث فرهنگى در مجموعه يك وزارتخانه و در قالب يك معاونت قرار مي‌گيرد به راحتى مي‌شود بر عملكرد مديران نظارت داشت و مديران قوى را از وزير انتظار داشت در اين صورت طبيعتاً‌ كارها بهتر انجام مي‌شود.
     
      وى با اشاره به اينكه ادغام ميراث فرهنگى و وزارت ارشاد نيز مشكلات خود را دارد، تأكيد مي‌كند: به اعتقاد من خيلى لطمه‌اى به ميراث فرهنگى نخواهد خورد و اتفاق خاصى نمي‌افتد بلكه باعث تقويت سازمان مي‌شود.
     
     
     
www.khabarfarsi.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-03-23 - دفعات مشاهده : 2656]
جامعه هتلداران
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS