صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> گرايش مردم به تورهاى خارجى افزايش يافت
گرايش مردم به تورهاى خارجى افزايش يافت
گرايش مردم به تورهاى خارجى افزايش يافت
     
      رکود سنگين تورهاى داخلى
     
      و سفرهاى مردم با توجه به تعطيلى مدارس در پيش است. اين در حالى است كه با وجود افزايش قيمت هتل‌ها به تنهايى،‌ مانند تعطيلات خرداد ماه،‌ بايد منتظر سفرهاى شخصى و اقامت در پارك‌ها به جاى سفر با تورهاى داخلى و همچنين گرايش مردم به تورهاى خارجى بود.
      به گزارش خبرگزاى ميراث فرهنگى، سفر همچنان در سبد خانوار بالا و پايين مي‌رود و جايگاه ثابتى را از آن خود نكرده است. پس از حذف يارانه‌ها و افزايش قيمت سوخت و ساير موارد، تا نزديكى تعطيلات نوروزى بلاتكليفى دست‌اندركاران گردشگرى در زمينه هزينه تمام شده تورها و قيمت نهايى آنها ادامه داشت زيرا هتل‌داران،‌ رستوران‌داران و تورگردانان پيش‌بينى از هزينه واقعى خود نداشتند و در نتيجه امكان اعلام قيمت نهايى خدمات را نداشتند. از سوى ديگر مردم نيز تصورى از درآمد و هزينه‌هاى مصرفى نداشتند‌ بنابراين ميزان بودجه‌اى كه براى سفر مي‌توانستند كنار بگذارند برايشان مشخص نبود.
     
      حال پس از گذشت 3 ماه از سال و آغاز تابستان شايد بتوان تعطيلات چند روزه‌ى خرداد را ملاك قرار داد تا تصويرى از الگوى سفر در تابستان ترسيم كرد.
     
      مجتبى تهرانى عضو انجمن صنفى دفاتر خدمات مسافرتى ايران در مورد سفرها در تعطيلى چند روزه خرداد گفت: «نسبت ماشين‌ها در جاده نشان مي‌دهد كه مردم سفر مي‌روند ولى يك چادر مسافرتى برمي‌دارند و با ماشين شخصى سفر مي‌كنند از هتل استفاده نمي‌كنند. اگر نگاهى بياندازيد بهترين ماشين‌ها را هم مي‌بينيد كه دم پارك‌ها ايستاده‌ و اتراق كرده‌اند.»
     
      تهرانى اما در مقايسه هزينه سفرهاى شخصى و همراه تور معتقد است: «اگر روزهايى مانند تعطيلات سه چهار روزه اخير را در نظر بگيريم‌ با احتساب هزينه بنزين، از آنجا كه قيمت خدماتى مانند هتل و رستوران افزايش مي‌يابد،‌ سفر شخصى هم گران تمام مي‌شود.»
     
      وى افزود: «مسافرت‌هاى خارجى بيشتر از سفرهاى داخلى خواهان دارد چون مردم مي‌بينند هر دو از نظر هزينه يكى هستند، پس چرا سفر داخلى را با تور برود. اگر بخواهد در داخل كشور مسافرت برود،‌ با ماشين خودش مي‌رود و از سر و ته خيلى موارد مي‌زند تا هزينه كمترى بپردازد.»
     
      مردم از برخى خدمات مي‌گذرند تا هزينه سفر را كم كنند
     
      رشيدى دست‌اندركار گردشگرى در مقايسه استقبال از تورها در اين چند روز نسبت به زمان مشابه سال پيش گفت: «نسبت به همين موقع از سال كاهش داشته‌ايم. در حالى كه سال قبل براى برخى مقاصد مسافر مازاد وجود داشت سال جارى آن مقاصد تكميل هم نشد، به عنوان مثال اردبيل و سرعين و شمال كشور چنين بودند.»
     
      اين تورگردان افزود: «در حالى كه امسال قيمت هتل‌ها دو بار افزايش يافته،‌ طبيعى است كه قيمت تورها هم افزايش مي‌يابد و مردم تمايلى به سفر با تور نشان ندهند بلكه با ماشين شخصى سفر كنند و از خيلى از خدمات مانند اقامت در هتل صرف نظر كنند. حساب كنيد هزينه يك تور مسافرتى به شيراز براى يك نفر حدود 400هزار تومان تمام مي‌شود،‌ يك خانواده چهار نفره با همين پول خودشان سفر مي‌روند.»
     
      وى در رابطه با مقايسه هزينه سفر شخصى با سفر به شكل تور گفت: «مطئناً اگر مردم بخواهند با خدماتى كه در تور مي‌گيرند سفر شخصى انجام دهند،‌ هزينه بيشترى بايد بپردازند ولى با صرف نظر كردن از خدمات بهاى سفر را پايين مي‌آورند.»
     
      رشيدى در رابطه با پيش‌بينى سفرهاى تابستانى گفت: «معمولاً اوايل تابستان مردم خواهان سفر هستند اما هر چه به ماه رمضان نزديك مي‌شويم مسافرت‌ها كمتر مي‌شود. بعد از آن در اواخر تابستان هم مردم مايل‌اند با تور سفر كنند. بايد ديد سال جارى وضع چگونه خواهد بود.»
     
      افزايش قيمت‌ها بر تورهاى ورودى تأثير بيشترى دارد
     
      على غمخوار مدير يكى از دفاتر عضو انجمن صنفى خدمات مسافرتى ايران معتقد است: «در حال حاضر نمي‌توان صحبت قطعى كرد و بايد منتظر تعطيلات تابستان ماند اما قاعده تور اين است كه از سفر شخصى ارزان‌تر تمام شود كه با توجه به تنوع تورها و رقابت موجود به نظر مي‌رسد اين طور باشد.»
     
      اين تورگردان سفر كردن مردم را مهم‌تر از هر چيز دانسته: «مسافرت رفتن مردم از اين كه به چه شكلى بروند مهم‌تر است چون اگر با تور نروند به هر حال از خدمات مقصد مانند هتل يا رستوران استفاده مي‌كنند و به جريان اقتصادى محلى كمك مي‌شود هر چند در اين حالت تورگردانان متضرر مي‌شوند.» اما مي‌بينيم كه مردم در سفرهاى شخصى براى كاهش هزينه،‌ چادر زدن در پارك‌ها بر اقامت در هتل و همچنين پخت غذا را بر رفتن به رستوران ترجيح مي‌دهند كه غمخوار معتقد است با افزايش قيمت‌ها، حذف اين حلقه‌ها از سبد خانوار طبيعى است.
     
      غمخوار ضمن آن كه معتقد است با تغيير قيمت‌ها مسلم است كه بازار عرضه و تقاضا به هم مي‌خورد و زمان مي‌برد تا روند ثابتى بيابد،‌ادامه داد: «نكته اساسى ترجيح دادن سفر به خارج است در حالى كه شعار اين بود كه جهانگردى را با ايرانگردى آغاز كنيم. چند روز پيش جلسه‌اى بود تا بررسى شود كه چگونه مي‌توان قيمت بسته‌هاى سفر را كاهش داد اما وقتى تمام عناصر تشكيل دهنده‌ى يك بسته افزايش قيمت داشته‌‌اند چطور مي‌توان قيمت كل را كاهش داد و اين معادله را حل كرد.»
     
      اين فعال حوزه تورگردانى تأثير افزايش قيمت‌ها را بر تورهاى ورودى مهم‌تر دانست: «در بازار داخلى شايد بتوان هزينه‌ها را يك طورى جفت و جور كرد اما براى تورهاى خارجى كه به ايران مي‌آيند ديگر بحث رقابت در بازار جهانى است. 20درصد افزايش قيمت چطور مي‌تواند با 3 تا 4درصد افزايش سالانه كشورهاى ديگر رقابت كند. طبيعى است كه آنها نمي‌پذيرند.»
      شنبه 28 خرداد 1390 - ساعت 19:41شماره خبر: 100846533745
     
www.khabarfarsi.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-03-29 - دفعات مشاهده : 3201]
جامعه هتلداران
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
کيش به عنوان اولين مسير گردشگرى کشور ...: با موافقت هيئت مديره جامعه هتلداران کيش آقاى مسيح ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS