صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
جغرافياى كيش: نام و موقعيت: نام اصلى اين جزيره كه ايرانى ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
تمام عناوين موارد منتخب
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> در باره كيش -> آبزيان جزيره كيش
آبزيان جزيره كيش
   
     
      آبزيان:
     
      دنياى زير آب، هميشه پر از شگفتى و زيبايى است. درياى اطراف جزيره كيش هم به دليل داشتن موجودات دريايى زيبا، يكى از همين دنياهاى بى نظير است.
     
      درياى كيش پناهگاه بسيارى از موجودات دريايى مانند ماهى هاى كوچك و بزرگ،زيبا و رنگارنگ، مرجانها و صدف هاست. تعداد زيادى از اين آبزيان به دليل موقعيت جغرافيايى دريا و آبهاى گرم آن به اين مكان آمده و طى هزاران سال به زندگى در آن ادامه مى دهند.
     
      اسامى جالب آنها مثل "خرچنگ ماهى، عروس دريايى، دلقك ماهى و اره ماهي" گاهى نظرها را به خود جلب مى كنند. خرچنگ ها و صدف ها را، هم مى توانيد درون آب و هم در سواحل زيباى جزيره ببينيد. ولى اگر مى خواهيد موجودات دريا را ديده و از نزديك با آنها آشنا شويد بهتر است سوار بر قايق هاى كف شيشه اى شده و ساعتى را با آنها سپرى كنيد. البته غواصى هم نوعى ورزش تفريحى است كه هم بسيار لذت بخش بوده و هم شما را از نزديك و به طور ملموس با موجودات دريايى آشنا مى كند.
     
      خرچنگ زاهد:
     
      خرچنگ زاهد نام عجيب يك نوع جانوران دريايى است كه در خشكى و بر روى ماسه هاى ساحلى مى توانيد آن را به راحتى ببينيد. او در درون يك پوسته حلزونى زندگى مى كند.
     
      اگر به او نزديك شويد فورى به درون خانه اش مى رود؛ اما چرا به او خرچنگ زاهد مى گويند؟
     
      دليلش اين است كه تنها در گوشه ى صدف حلزونى اش زندگى مى كند. هنگام دست زدن به آنها مواظب انگشت هايتان باشيد.
     
      اگر موجودى به او حمله كند، فورى به درون صدفش مى خزد و با يكى از انبرهايش كه بزرگتر است، در صدف را مى پوشاند. در هنگام عصبانيت از انبرهايش براى گاز گرفتن استفاده خواهد كرد.
     
      پوسته اى كه خرچنگ زاهد به دنبال مى كشد، مال خود او نيست. او بعد از بيرون آمدن از تخم، به درون پوسته ى حلزونى مى رود و در آن خانه مى كند.
     
      هر چقدر بزرگ تر مى شود، خانه اش را عوض كرده و به خانه بزرگ تر مى رود. او براى راه رفتن از دو جفت پاى جلويى استفاده مى كند.
     
      خرچنگ زاهد، فقط هنگام جفت گيرى از صدفش بيرون مى آيد. خرچنگ ماده تخم ها را با خودش به درون صدف مى برد تا زمانى كه نوزادان خرچنگ از تخم ها بيرون بيايند.
     
      خرچنگ زاهد از بقاياى اجساد جانوران ديگر، تغذيه مى كند. در واقع، اگر به خرچنگ زاهد جزيره كيش بر نخورد، خرچنگ هاى زاهد به نوعى لاشخورهاى دريايى هستند.
     
      اختاپوس(هشت پا):
     
      اختاپوس از نرمتنان است كه در خانواده ى (پا بر سران) طبقه بندى شده است. دليل اين نوع طبقه بندى تعداد بيشترى بازو در اطراف سر اين جانور است، طرز قرار گرفتن بازوها به طورى است كه به نظر مى رسد پاهاى اين جانور بر روى سر آن قرار گرفته اند.
     
      هشت پا از جانوران غارتگر دريايى به شمار مى آيد. تنها قسمت سخت بدن هشت پاها به (كف دريا) معروف است كه شبيه يك برگ است. كف دريا بعد از مرگ جاندار بر روى ساحل ديده مى شود.
     
      با جستجو در سواحل كيش، به خصوص اطراف كلبه هور، مى توانيد آنها را پيدا كنيد.
     
      عروس دريايي:
     
      عروس دريايى يكى ديگر از آبزيان جزيره كيش است كه اين نام به دليل زيبايى اين موجودات دريايى به او داده شده است. بدن عروس دريايى را رنگ هاى زيبا و تند پوشانده اند. برخورد دنباله هاى بلند و نرم آن با بدن انسان باعث ايجاد زخم هايى مثل سوختگى مى شود و برخلاف اسمش، كمى ترسناك است. خوشبختانه عروس دريايى به ساحل نزديك نمى شود.
     
      ستاره دريايي:
     
      شكل ستاره ى دريايى مانند ستاره هاى خيالى است. از بدن اين جانور، بازوهايى مانند پره هاى يك ستاره بيرون آمده است. هر ستاره ى دريايى بين پنج تا چهل بازو دارد. در انتهاى اين بازوها چشم هاى كوچكى است كه با آنها اطراف را ميبيند. اگر يكى از بازوهاى ستاره ى دريايى قطع شود مى تواند دوباره آن را بسازد، بازوهاى قطع شده هم مى تواند به يك ستاره ى دريايى جديد تبديل شود.
     
      كرمهاى پر طاووسي:
     
      بدن كرم پر طاووسى، مانند كرم هاى خاكى از صدها بخش تشكيل شده است. آنها لوله هايى بلند از گل و شن مى سازند و درون آنها پنهان مى شوند.
     
      پرهاى زيبايى كه به پر طاووس شباهت دارند، در واقع آبشش هاى كرم هستند. هر موقع موج بلندى مى آيد و روى لوله ها را مى پوشاند، كرم ها آبشش هايشان را از لوله ها بيرون مى آورند. آبشش ها به رنگ هاى مختلف مانند قهوه اى، قرمز يا ارغوانى ديده مى شوند.
     
      آبشش هاى كرم، موجودات ريز دريايى و ته مانده هاى غذاهاى شناور در آب را مى گيرند و به طرف دهان كرم هدايت مى كنند.
     
      صدف:
     
      نام صدف حتماً شما را به ياد مرواريد مى اندازد.
     
      صدف ها انواع گوناگونى دارند و همه ى آنها مرواريد ساز نيستند. صدف فقط به خاطر مرواريد شهرت ندارد. اگر به شما پيشنهاد كنند كه يك روز براى ناهار به جاى پلو خورشت ، صدف بخوريد شايد دلخور شويد؛ اما در بيشتر نقاط جهان، به خصوص در اروپا و آسياى شرقى، صدف، غذاى لذيذ و گرانقيمتى به حساب مى آيد.
     
      در بين بوميان كيش هم صدف مصرف خوراكى دارد. البته همه ى صدف ها هم خوراكى نيستند.
     
      صدف ها اغلب به صورت گروهى زندگى مى كنند. آنها در آب هاى نزديك ساحل به سر مى برند. جايى كه بتوانند از گياهان كوچك دريايى تغذيه كنند.
     
      صدف ها با باز و بسته كردن دو كفه ى خود، در دريا شنا مى كنند كه بيشتر شبيه دست زدن است.
     
      بعضى از صدف ها آب را با فشار از طريق يك فواره ى بسيار قوى از پشت سرشان خارج مى كنند و با اين روش جلو ميروند. صدف ماده، پس از جفت گيرى با صدف نر، در فصل تابستان تخم هاى زيادى در آب رها مى كند. اين تخم ها آن قدر زياد هستند كه ابرى از تخم را به وجود مى آورند. از هر تخم، يك صدف كوچك بيرون مى آيد و در اطراف شنا مى كند. نوزاد صدف تا سه هفته به همين شكل زندگى مى كند. پس از اين مدت، خود را مانند يك تكه علف دريايى، با رشته هايى كه در درون بدنش به وجود مى آيد، محكم مى بندد.
     
      بعد از يكسال ، صدف كاملاً بزرگ مى شود و شنا مى كند تا خود را به صدف هاى ديگر برساند. همان طور كه قسمت نرم صدف رشد ميكند، پوسته ى صدف هم بزرگ تر مى شود. صدف ها با رنگ هاى گوناگون خودشان را در كف دريا از چشم دشمنان پنهان نگه مى دارند. موجودات دريايى اى كه درون صدف ها زندگى مى كنند، گاهى اوقات "ماهى صدف دار" ناميده مى شوند؛ اما آنها هيچ ارتباطى با ماهى ها ندارند بلكه از خانواده ى حلزون ها هستند.
     
      شايد اين سؤال برايتان پيش آيد كه مرواريد چگونه به وجود مى آيد؟
     
      وقتى يك جسم خارجى مانند يك دانه ى شن يا نوزاد بعضى از كرم ها يا چيزهاى ديگر، وارد صدف مى شود، بين صدف و پوسته ى سخت آن، قرار مى گيرد، صدف ها براى دفاع از خود مواد آهكى ترشح مى كنند. اين مواد، دور جسم خارجى را مى گيرند و به اين ترتيب مرواريد به وجود مى آيد.
     
      در گذشته، كيش، مركز صيد صدف و صادرات مرواريد بوده است و هميشه به اين عنوان شهرت داشته است.
     
      ماهى هاى تزئيني:
     
      در آبهاى پيرامون جزيره كيش گونه هاى مختلفى از ماهى هاى تزئينى زندگى مى كنند. اين ماهى ها داراى رنگ هاى شاد و متنوّع و شكل هاى شگفت آورى هستند. برخى از آنها عبارتند از:
     
      خروس ماهى، دلقك ماهى، ملوان، فرشته ماهى، خفاش ماهى، صندوق ماهى، پيكاسو، جراح ماهى، پروانه ماهى زرد و پروانه ماهى سه نوارى.
     
     
ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1386-03-31 - دفعات مشاهده : 6221]
جامعه هتلداران
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران
حافظ گردشگران كيش
آگهى دعوت مجمع عمومى عادى ساليانه شركت حافظ گردشگران كيش منتهى به سال 1389 (وابسته به جامعه هتلداران كيش): بدينوسيله از كليه سهامداران محترم دعوت بعمل مى ... [ادامه]
آگهى تصميمات شركت حافظ گردشگران كيش: به استناد صورتجلسات مجمع عمومى فوق العاده و... [ادامه]
تقدم خريد سهام شركت حافظ گردشگران كيش: پيرو تصميمات اتخاذ شده در مجمع عمومى عادى .... [ادامه]

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS