صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> قديمي‌ترين هتل جهان كجاست ؟
قديمي‌ترين هتل جهان كجاست ؟
قديمي‌ترين هتل جهان كجاست ؟
     
      مهمانسراي عباسي با پشتوانه ۳۲۰ ساله هنوز به عنوان قديمي‌ترين هتل دنيا به جهانيان معرفي نشده است.
     
     
      گرچه هنوز قديمي‌ترين هتل جهان به عنوان ميراث‌جهاني به ثبت يونسكو نرسيده و تنها پشتوانه‌اش ثبت ملي آن در سال‌ ۴۰ است، اما اين باور كه مهمانسراي عباسي اصفهان با ۳۲۰ سال قدمت تاريخي مي‌تواند به اين عنوان نايل شود، در بين دست‌اندركاران آن وجود دارد.
      اين مهمانسرا يادگاري از دوران صفوي است كه شهر اصفهان در آن ايام اعتلا و شكوه ويژه‌اي يافت به گونه‌اي كه آن را «نصف جهان» ناميدند.
     
     
      در سال ۱۳۳۶ شمسي دولت وقت تصميم‌ گرفت تا با توجه به افزايش سفر جهانگردان و گردشگران خارجي به اصفهان و نبود امكانات اقامتي مناسب در اين شهر، اين مهمانسرا را به يك هتل بين‌المللي تبديل كند.
      بر اين اساس اجاره‌نامه‌اي بين بيمه ايران و اداره اوقاف اصفهان در اسفندماه اين سال منعقد شد كه بر اساس آن، بيمه ايران موظف شد به هزينه خود مهمانخانه‌اي در مورد اجاره بسازد.
     
      چند ماه بعد از قرارداد مراسم كلنگ‌زني اين مجموعه با نام «هتل شاه عباس» انجام و عمليات ساختماني آن شروع شد كه با اين كار اين بناي تاريخي از تخريب و انهدام جدي نجات يافت.
     
      در بازسازي كاروانسرا دو هدف حفظ و اصالت نماي بيرون و تبديل حجره‌هاي كاروانسرا به اتاق اقامتي مناسب مورد توجه قرار گرفت. بر اين اساس ابتدا ديوارها و سقف‌ها بازسازي و اجزاي آسيب‌ديده مهار و قالب‌بندي شد.
     
      از خشت خام و آجر و بتون براي تقويت استحكام بنا و براي بازسازي بنا از طرح هاي اصيل ايراني استفاده شد. آرايش داخلي بنا نيز به‌گونه‌اي طراحي شد كه بيانگر جلوه‌هاي اصيل هنر ايراني باشد.
     
      تزئين نماي داخلي مهمانسرا را گروهي ۱۵۰نفري به نام گروه هنري مهر كه زبده‌ترين و برجسته‌ترين هنرمندان طراح، نقش‌پرداز گچبر مشبك‌ساز و‌ آيينه‌كار اصفهاني بودند، انجام دادند و سرانجام بازسازي كاروانسرا در سال ۱۳۴۵ خورشيدي به پايان رسيد.
     
      هم‌اكنون مهمانسراي عباسي اصفهان به لحاظ پيشينه تاريخي سيصد ساله و ويژگي كاربردي و نيز آثار هنري ارزشمندي در قالب هنرهاي اسلامي و ايراني به عنوان يك موزه گرانبها و كهن‌ترين هتل دنيا شهرت دارد.
     
      ● معماري مهمانسراي عباسي
     
      مهمانسراي عباسي با ۲۳۱ باب اتاق، سوئيت و آپارتمان كه مطابق با استانداردهاي بين‌المللي ساخته شده‌اند، سالانه پذيراي دهها هزار مهمان و گردشگر داخلي و خارجي از اقصي نقاط جهان و همچنين دهها هيات از ميهمانان عالي‌رتبه سياسي و شخصيت‌هاي بين‌المللي است. در ۴۰ سال گذشته بيش از ۱۵۰ شخصيت مطرح جهان در اين هتل اقامت داشتند كه قرار است مجموعه اين اطلاعات به صورت كتاب منتشر شود.
      سوئيت‌هاي اين هتل به سبك معماري صفوي و قاجار با فضايي رويايي، مقرنس‌هاي زيبا، ديوارنگاري و مذهب است كه معماري عصر خود را براي مهمانان تداعي مي‌كند.
      از بخش‌هاي قابل توجه اين مهمانسرا رستوران‌ها و تالارهاي متعدد آن است كه براي هر يك به نام يكي از بناهاي مشهور اصفهان نامگذاري و تزئينات هر يك شبيه به آن اثر انتخاب شده است.
      تالارهاي چهلستون، عالي‌قاپو، زرين، نقش‌جهان و فيروزه از جمله تالارهاي پذيرايي اين مهمانسرا هستند.
      رستوران و محيط باز چشم‌انداز به‌گونه‌اي است كه ميهمانان مي‌توانند علاوه بر استفاده از امكانات رستوران، از بام مهمانسرا شهر زيباي اصفهان و بناي باشكوه آن را نظاره كنند.
      چايخانه سنتي مهمانسرا واقع در ضلع شمالي باغ، به عنوان نخستين چايخانه سنتي جهان به شمار مي‌رود. همچنين موزه دايمي قرآن‌هاي خطي مهمانسرا از باارزش‌ترين و ديدني‌ترين بخش‌هاي اين مجموعه است.
      اين مهمانسرا به دليل دارا بودن تالارهاي متعدد همه ساله برگزار كننده صدها همايش علمي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي و بين‌المللي است.
      از جمله اجلاس مهمي كه در سال‌هاي اخير در مهمانسرا برگزار شده مي‌توان به اجلاس بين‌منطقه‌اي حاكميت‌هاي فكري و معنوي، سمينار بين‌المللي هنر اسلامي، نخستين اجلاس وزراي جهانگردي كشورهاي اسلامي و يكصدوسي‌وپنجمين اجلاس وزراي نفت اپك اشاره كرد.
     
     
     
www.mihanblog.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-04-05 - دفعات مشاهده : 3232]
جامعه هتلداران
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
برگزارى گردهمايى مالكين و مديران هتلهاى كيش: به گزارش روابط عمومى جامعه هتلداران كيش گردهمايى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS