صفحه اول |  ارسال نظرات |  نقشه سايت |  در باره ما | 
English | فارسى
 
منوى سايت
 در باره كيش
 سفر به کيش
 هتلها
 جاذبه هاى كيش
 جشنواره و نمايشگاه
 بازارها
 خدمات در كيش
 سازمانها و موسسات
 جامعه هتلداران كيش
 اخبار
موارد منتخب
محدوده جغرافيايى حفاظت از مرجانهاى دريايى جزيره كيش اعلام شد: منطقه شمال شرقى جزيره كيش از اسكله سيمرغ تا ... [ادامه]
ايجاد مركز توريسم درمانى در طرح جامع جزيره كيش: عضو هيات مديره و معاون گردشگرى سازمان منطقه ... [ادامه]
صفحات ديگر :  
 دروازه كيش -> اخبار -> دومين بناى خشتى بزرگ جهان
دومين بناى خشتى بزرگ جهان
دومين بناى خشتى بزرگ جهان
      كرمان را به كويرى بودنش مى شناسند اما در دل اين استان مناطقى وجود دارند كه از لحاظ اقليمى هيچ شباهتى با مناطق كويرى و كم باران استان كرمان ندارند. «راين» يكى از همين مناطق است كه در جنوب شهر كرمان و بر دامنه كوه هزار قرار گرفته است.
     
      از جنوب کرمان 100 کيلومتر را که طى کنيد به راين مي‌رسيد. اين‌جا تاريخ ايستاده است، در ارگ راين که در دامنه هزار کوه قرار دارد. لابه‌لاى برج‌ها و بارو‌هاى خشتى، و ميان کنگره‌هايى که آسمان آبى را نقش مي‌زند.
     
      ارگ راين با 20 هزار متر مربع مساحت دومين بناى خشتى جهان، بعد از ارگ بم است و از نظر معمارى بسيار شبيه به آن و بسيار باشکوه.
     
     
      مي‌گويند « راين» از «رائين» مي‌آيد و رائين يعنى «راه اين است». از تنها دروازه ارگ، در ضلع شرقي‌‌اش وارد مي‌شويد و به محوطه‌ داخلى پا مي‌گذاريد. بنايش مربعى شکل است، با برج‌هايى در اطراف و حصارى که دورتا دور ارگ را دربرگرفته. ارگى با مساحت بيش از 20 هزار متر مربع که با حصارى به ارتفاع ده متر محافظت مى شود. از کوچه‌هاى خشتى و کاه‌گلى مي‌گذرى و در راه، کوشک‌ هشت‌ضلعى را مي‌بينيد و به بنايى مي‌رسيد که اعيان‌نشين ارگ بوده است.
     
      اگر‌چه جز رنگ خشتى خاک و کنگره‌هاى منظم چيز زيادى نيست، اما کافى است که چند لحظه سکوت کنيد. سکوت ارگ با شما از تاريخ ديرينه‌‌اش و روزگار شکوهش حرف‌ها دارد.
     
     
      در اين‌جا مي‌توان نمونه‌اى از ارگ‌هاى مسکونى گذشته را ديد. اعيان‌نشين و عامه‌نشين و نيز فضاهايى براى زندگى روزمره مردم؛ اسطبل و زورخانه و مسجد و...
     
      اما به هر حال تاريخ اين ارگ نسبتا ناشناخته است و تنها با كاوش هاى دقيق باستان شناسى كه تا كنون در آن انجام شده است مى توان به قدمت دقيق آن دست يافت. قدمت اين ارگ زيبا ، تخريب ارگ بم و معرفى بيشتر آن در سالهاى اخير باعث شده است ارگ راين بيش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گيرد.
     
     
      قدمت شهر راين به دوره ساسانى مي‌رسد. اين شهر از مرکزهاى مهم تجارت در قديم بود و پارچه‌‌هاى باارزشى در آن بافته مي‌شد. البته راين از گذشته به عنوان يكى از مراكز ساخت شمشير و چاقو و سپس تفنگ هم بوده است كه هنوز چاقو سازى كم و بيش در اين شهر رواج دارد.
     
     
      راين برخلاف آن‌که در کرمان کويرى قرار گرفته، شهرى است سرسبز و پردار و درخت، با باغ‌هاى ميوه، آبشار و چشمه‌ آب معدنى و معدن‌ مرمر. وجود آبشارى زيبا در نزديكى شهر ، كوه زيباى هزار به ارتفاع 4501 متر ، باغ هاى فراوان ميوه ، معادن مرمر سبز ، صورتى، سولفات سديم و چشمه هاى آب معدنى غير خوراكى ، توانسته اين منطقه را به عنوان يك منطقه جذاب گردشگرى معرفى كند.
     
     
      گذر کوتاهى در کوچه‌ها و خيابان‌هاى اين شهر کوچک شما را به زيبايي‌هاى زيادى مي‌رساند. در کوچه خان‌ها خانه‌اى قديمى است از دوره زنديه که در باغى زيبا قرار گرفته. کوچه‌ها را که ادامه بدهيد، به مسجد جامع شهر مي‌رسيد و درخت چنارش. چنارى بيش از هزار ساله که فکر مي‌کنيد چه آرامش زيبايى دارد. چنار کهن را که ديديد، به سراغ سرو چهارصد ساله برويد که در کنار حرم امام‌زاده زيد قرار دارد.
     
     
www.akhtarnews.com  ::   ارسال نظرات  ::   نسخه قابل چاپ
 
[1390-04-06 - دفعات مشاهده : 2828]
جامعه هتلداران
طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلهاى كيش: طرح تطبيقى و استانداردسازى هتلها ى کيش اجرا ميگردد راميس ... [ادامه]
كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه پرسنلى ميشوند: كليه پرسنل و كاركنان هتلهاى كيش داراى شناسنامه ... [ادامه]
انتخابات اعضاءهيئت مديره جامعه هتلداران کيش برگزار گرديد.: روز چهارشنبه مورخ 5/8/89 ساعت 18:30 مجمع عمومى ... [ادامه]
تمام عناوين جامعه هتلداران

All Rights Reserved ©, Powered by InfoCMS